مقالاتمقالات پزشکی

چرا ممکن است بخواهید استفاده از نخ دندان را کنار بگذارید؟  

 

وقتی که مادرم در اواسط دهه 50 زندگی خود بود، یک دندانپزشک داشت که به او گفت اگر از نخ دندان استفاده نکند، دندان ‌هایش از بین می روند و در نتیجه باید از دندان مصنوعی استفاده کند. پس از این هشدار، مادرم به گونه ای وسواس گونه نخ دندان می کشید. عبارتِ استفاده از نخ دندان را فراموش نکنید را قطعا هزاران بار شنیده اید. در واقع توصیه ای عالی به نظر می رسد. از این گذشته، استفاده از نخ دندان به حذف تکه‌ های غذا از بین دندان ‌ها کمک می‌ کند. علاوه بر این پلاک های دندانی را نیز از بین می برد. همه ما می دانیم که پلاک بد است. آن لایه نرم و چسبناکی که به شما این احساس را می دهد که دندان‌ هایتان جوراب پوشیده ‌اند، در واقع محصول زائدِ اسیدیِ باکتری ‌هایِ موجود در دهان شماست. مشکل این است که پلاک می تواند گسترش یافته، سخت شود و منجر به پوسیدگی دندان و سایر مشکلات سلامت دهان شود. بنابراین اگر هر روز، یک یا دو بار در روز و یا حتی بعد از هر وعده غذایی از نخ دندان استفاده کنید، مفید خواهد بود. این کاری است که افرادی که مراقب سلامتی خود هستند، انجام می دهند. اما به نظر می رسد که استفاده روزانه از نخ دندان ممکن است بهترین انتخاب ممکن نباشد.

 

نخ دندان می تواند به لثه های شما آسیب برساند

اتصالات ظریفی بین لثه ‌ها و دندان ‌ها وجود دارد که هنگام استفاده از نخ دندان از هم جدا می ‌شوند. استفاده تهاجمی از نخ دندان، لثه ها را از دندان جدا می کند که چنین اتفاقی می تواند باعث تحلیل لثه شود. استفاده بیش از حد و مکرر از نخ دندان نیز می تواند باعث تحریک بیش از حد لثه شود. روش استفاده از آن بسیار مهم است. کارلا سولیس، دندانپزشک بیولوژیکی کل نگر مستقر در لس آنجلس کالیفرنیا، در مقاله ای در سال 2016 در MindBodyGreen نوشت: بسیاری از بیماران روش صحیح استفاده از نخ دندان را نمی دانند. حتی وقتی روی صندلی به آن ها آموزش می دهم، آن ها تمایل دارند به جای اینکه نخ را به آرامی دور دندان بپیچند، آن را بالا و پایین ببرند. وقتی نخ را به آرامی به دور دندان می پیچید و نخ دندان می کشید، آسیب کمتری به لثه های خود وارد می کنید. در مقابل، قرار دادن نخ دندان مستقیما بین هر دندان؛ روشی که من در کودکی انجام می دادم، می تواند باعث تحریک لثه، تحلیل رفتن لثه و حتی پارگی های کوچکی در لثه شود.

 

نخ دندان معمولی حاوی سم است

یکی دیگر از مشکلات استفاده از نخ دندان، خود نخ دندان است. حتی اگر فقط از محصولات زیبایی طبیعی استفاده می کنید، از عطرهای مصنوعی اجتناب می کنید، و از رژیم غذایی سالم شامل غذاهای کامل و سبزیجات رنگارنگ و ارگانیک استفاده می کنید، ممکن است ندانید که نخ دندان معمولی مملو از سم است.

برخی از نخ دندان ها با مواد شیمیایی نچسب ساخته می شوند. این سطح نچسب به نخ دندان کمک می کند تا به راحتی بین دندان های شما قرار گرفته و حرکت کند. در حالی که نخ نچسب استفاده از نخ دندان را ساده تر می کند، حاوی پلی تترا فلوئورواتیلن است. پلی تترا فلوئورواتیلن یک پلیمر مصنوعی است. این پلاستیک مصرفی رایج با انبوهی از مشکلات سلامتی، از جمله اختلالات غدد درون ریز و چاقی همراه است. یک مطالعه در سال 2019 که در مجله Exposure Science & Environmental Epidemiology منتشر شد، نشان داد که زنانی که از نخ دندان برند Oral-B Glide استفاده کرده بودند، نسبت به زنانی که از این مارک نخ استفاده نمی‌ کردند، سطوح بیشتری از مواد شیمیایی مشکل ‌ساز در خون شان داشتند. مارک های دیگری که تست فلوئور مثبت داشتند، که نشان می دهد حاوی ترکیبات PFAS هستند، عبارتند از: CVS Health EaseBetween SuperSlip Dental Floss Waxed، Oral-B Glide Pro-Health Mint، Glide Pro-Health Original، Crest Glide Deep Clean Cool Mint Floss، Safeway Signature Care Mint Waxed Comfort Flossو Colgate Total Dental Floss Mint. 

طبق داده‌ های مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ‌ها (CDC)، استفاده از نخ دندان حاوی این مواد شیمیایی، شما را در معرض خطر بیشتر مشکلات سلامتی، از جمله آسیب به کبد و کلیه و اختلالات ایمنی قرار می ‌دهد. اما در مورد سایر اشکال نخ دندان چطور؟ این ها نیز ممکن است مشکل ساز باشند. بیشتر نخ های نایلونی و ابریشمی با مشتقات نفتی پوشیده شده اند. در حالی که بسیاری از محصولات مصرفی معمولی حاوی مواد مشتق شده از نفت هستند، مشخص شده است که محصولات مبتنی بر نفت به بنزن، یک سرطان ‌زای خطرناک که می ‌تواند باعث سرطان خون، نقص ‌های سیستم عصبی مرکزی و آسیب به اندام‌ های تولید مثلی شود، آلوده شده ‌اند. طبق CDC، قرار گرفتن کوتاه مدت و بلندمدت در معرض بنزن می تواند سلامت شما را به خطر بیندازد. برخی از نخ دندان های معمولی با رنگ های مصنوعی و طعم دهنده های مصنوعی یا طبیعی ساخته می شوند. مواد شیمیایی دقیق در این طعم ‌دهنده ‌ها اختصاصی در نظر گرفته شده و برای مصرف ‌کنندگان فاش نمی ‌شوند، بنابراین نمی ‌توان مطمئن بود که دقیقا از چه چیزی ساخته شده ‌اند. گفته می شود، آن ها احتمالا شامل پارابن و سایر مواد احتمالا سمی هستند. شما می توانید به دنبال نخ دندان غیر سمی و سازگار با محیط زیست باشید که با مشتقات غیر نفتی ساخته شده است و یا می توانید به طور کلی از نخ دندان کشیدن صرف نظر کرده و به روشی متفاوت از دندان های خود مراقبت کنید.

منبع خبــــــر

 

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید