فرهنگ و هنرفیلم و سینما

تایتانیک بیست و پنج ساله شد! مجموع درآمد این فیلم از اولین اکران به این سو 

کارگردان مشهور، جیمز کامرون مطمئنا راه و رسم ساخت فیلم های پرفروش حماسی را می داند. کارگردان 67 ساله، فرنچایزهای موفق ترمیناتور، آواتار و بیگانگان را در کارنامه اش دارد تا شهرتی فوق العاده برایش به ارمغان بیاورد. فیلم‌ های او اغلب از نظر جلوه ‌های بصری عالی هستند و همین مساله باعث شده بینندگان بارها و بارها به تماشای آن بنشینند و هر بار چیز جدیدی را درباره فیلم محبوب شان کشف کنند. 

علیرغم موفقیت حرفه ای چشمگیر کامرون، هیچ فیلمی به اندازه شاهکار تایتانیک (محصول 1997) وضعیت کامرون را مشخص نکرده است. این عاشقانه حماسی که در کشتی محکوم به فنا در اپریل 1912، رخ داد، برای 25 سال قلب علاقمندان سینما را تسخیر کرده است. 

پس از اکران، تایتانیک به پرفروش ترین فیلم تمام دوران تبدیل شد و به راحتی رکوردها را شکست. عوامل مخالف باعث موفقیت تایتانیک در باکس آفیس شدند. این فیلم در ابتدا قرار بود 2 جولای 1997 اکران شود تا از فروش تابستانی سود ببرد. اما کامرون در ماه اپریل اعلام کرد که به علت پیچیده بودن جلوه های ویژه فیلم نمی تواند آن را برای اکران تابستانی آماده کند.  کامرون در آن زمان از فروش فیلم اطمینان نداشت و معتقد بود که فیلم یک شکست شرم آور خواهد بود. استودیو نیز نگران بود و می خواست فیلم در هر صورت به سینماها راه یابد. این فیلم  در نهایت در زمستان (بین نوامبر و دسامبر) و زمانی که مردم ترجیح می دهند به خانه های گرم خود پناه ببرند اکران شد. اولین واکنش ها به تایتانیک چندان مثبت نبود و با کمال تعجب، فیلم که اولین بار در نوامبر 1997 در جشنواره بین المللی فیلم توکیو اکران شد، نتوانست نظر منتقدان را جلب کند. اما پس از آن تایتانیک همگان را شگفت زده کرد. 

این فیلم پرفروش در روز افتتاحیه خود در ایالات متحده و کانادا به فروش خیره کننده 8 میلیون و 658 هزار و 814 دلار و در آخر هفته افتتاحیه به فروش خیره کننده 26 میلیون و 638 هزار و 131 دلار دست یافت. فروش جهانی فیلم نیز 1 میلیارد و 843 میلیون و 201 هزار و 268 دلار بود. 

تایتانیک بارها اکران مجدد شده است، زیرا مردم از تماشای آن سیر نمی شوند. در واقع فیلم سه بار اکران مجدد شده است. اولین بار در سال 2012 و در یکصدمین سالگرد غرق شدن کشتی. بار دوم در سال 2017 به مناسبت بیستمین سالگرد اکران فیلم و سومین بار در سال 2020 در تعداد محدودی از سینماها. 

تایتانیک در مجموع  بیش از 2 میلیارد دلار در جهان فروخته است. رقم دقیق: 2 میلیارد و 201 میلیون و 647 هزار و 264 دلار، که بیش از 10 برابر بودجه اولیه ساخت آن است.

منبع خبــــــر

 

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید