اخباراخبار کانادا

افزایش مجدد تعداد پناهجویان کانادا پس از محدودیت ‌های مرزی کووید

پس از اینکه پلیس مرزی کانادا به منظور جلوگیری از گسترش کووید، از ورود تمامی پناهجویان جلوگیری کرد، تعداد پناهجویان دوباره افزایش یافت. در طی زمستان ‌های برفی شمال معمولا تعداد زیادی پناهجوی در حال حرکت از ایالات متحده به کانادا در جاده رُکسام کبک دید می شد. اما زمستان گذشته اینطور نبود. آمارهای دولتی نشان می دهد که در دسامبر، تعداد پناهجویانی که خارج از گذرگاه هایِ مرزیِ رسمیِ زمینی، وارد کانادا شده اند به بالاترین حد خود از آگوست 2017 رسیده است. یکی از وکلای دادگستری گفت که حجم فزاینده پرونده ها باعث طولانی شدن زمان انتظار برای برگزاری جلسات استماع صلاحیت می شود و پناهجویان را ماه ها منتظر دریافت کمک های اجتماعی قبل از دریافت مجوز کار نگه می دارد. این افزایش به دنبال لغو دستور مربوط به همه گیری در دسامبر است. پلیس مرزی از مارچ 2020، به منظور جلوگیری از گسترش کووید، از ورود همه پناهجویان خودداری کرده است. پیر لوک بوچارد؛ وکیل مونترالی، که پس از دو سال 70 پرونده پناهندگی و تقریبا صفر مشتری جدید دارد، گفت: به نظر من وزارتخانه غافلگیر شده است. آن ها کاملا گیج شده اند. 

سخنگوی اداره مهاجرت، پناهندگی و شهروندی کانادا گفت که این افزایش قابل انتظار است و گفت که این آژانس در حال تلاش برای سرعت بخشیدن به درخواست ها و کوتاه کردن زمان انتظار برای استماع صلاحیت است. در ماه دسامبر، پلیس سواره سلطنتی کانادا، 2811 پناهجو را که از مرز خارج از بنادر رسمی ورودی عبور می کردند، دستگیر کرد که اکثریت قریب به اتفاق آن ها در حال حرکت به سمت کبک بودند. آن ها در ژانویه و فوریه به ترتیب 2382 و 2164 نفر را رهگیری کردند، در مقایسه با 888 و 808  در سال 2019. این پناهجویان می توانند وارد کانادا شوند زیرا وارد گذرگاه های مرزی رسمی نمی شوند. 

بر اساس توافق نامه امن کشور سوم؛ که قرار است در دادگاه عالی کانادا مورد اعتراض قرار گیرد، کانادا و ایالات متحده می توانند پناهجویان را در هر دو جهت از گذرگاه های رسمی مرز زمینی بازگردانند. فرانسیس راونسبرگن، هماهنگ‌ کننده گروه حمایت از مهاجرانِ پل ‌ها نه مرزها گفت: داوطلبانی که با بطری آب یا دستکش به مرز می آیند و سعی می کنند از رعایت حقوق عبورکنندگان مرزی اطمینان حاصل کنند، پس از تعلیق ایجاد شده در طول همه گیری، سفرهای هفتگی خود را به جاده روکسام از سر گرفته اند.

بوچارد گفت که برخی از پناهجویان منتظر بازگشایی مرزها بوده اند جاده روکسام، در شمال پلاتسبورگِ نیویورک، یک گذرگاه مرزی رسمی نیست، اگرچه بسیاری از پناهجویان از آن استفاده می کنند. این در حالی است که افسران پلیس اغلب برای رهگیری مهاجران در آنجا مستقر می شوند. بوچارد گفت که برخی از پناهندگان احتمالی در ایالات متحده، برخی دیگر در آمریکای لاتین یا کنیا منتظر زمان مناسبی بودند که بتوانند از طریق ایالات متحده به کانادا سفر کنند. داوطلبان پناهندگی کانادایی از کشورهای مختلفی از جمله مکزیک، کلمبیا، هند و ایران آمده اند. بوچارد اظهار کرد که بسیاری از قوانین جا به ‌جایی کانادا، گاهی اوقات با سردرگمی بسیاری همراه هستند. او گفت که مردم مستأصل هستند و این افزایش همچنین نشان‌ دهنده این است که در دوران جو بایدن، سیاست‌ های مهاجرتی ایالات متحده به ‌ویژه در مورد ادعاهای پناهندگی مبتنی بر جنسیت واقعا تغییری نکرده است. دستگیری مهاجرانی که از مکزیک عبور می کنند در ایالات متحده از سال گذشته به بالاترین حد خود در 20 سال گذشته رسید و دولت بایدن تمایلی به لغو همه اقدامات اعمال شده توسط دونالد ترامپ نداشته است. دولت ایالات متحده به درخواست برای اظهار نظر در این رابطه پاسخی نداد. یک پناهجوی نیکاراگوئه ای توضیح می دهد که چگونه به جنوب ایالات متحده پرواز کرد و در آنجا با همسر و فرزندانش که جداگانه سفر کرده بودند ملاقات کرد. آن ها به نیویورک پرواز کردند و در آنجا سوار اتوبوسی به سمت پلاتسبورگ در شمال ایالت نیویورک شدند و سپس با تاکسی به مرز کانادا رفتند. او گفت که رفتار پلیس کانادا دوستانه بود  اکنون او و خانواده اش در آپارتمانی در مونترال ساکن هستند. بچه های او به مدرسه می روند و او امیدوار است که به زودی کار پیدا کند. او گفت که این یک سفر چالش برانگیز بود… همه چیز در نیکاراگوئه است. اما ذهن من مثبت است و انتظار دارم که در اینجا عملکرد خوبی داشته باشیم.

منبع خبــــــر

 

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید