مقالاتمقالات اقتصادی

افزایش نرخ سود وام، چالشی که باید با آن رو به رو شد 

با آغاز افزایش نرخ سود وام توسط بانک کانادا به منظور مهار تورم، بسیاری از دریافت کنندگان وام از چگونگی بازپرداخت اقساط رو به افزایش بیمناک شده اند. به همین دلیل در ادامه واقعیت های افزایش قریب الوقوع نرخ سود را به روایت وبسایت استار مرور می کنیم، افزایش نرخ سود برای دریافت کنندگان وام به چه معناست؟

طبیعتا واکنش رویال بانک کانادا و بانکTD  به تغییرات فضای اقتصادی کشور، که همان بالا بردن نرخ سود بود، خوشایند مردم کانادا نیست. واکنشی که با الگوبرداری فوری بقیه بانک ها همراه شد و برای اولین بار در 22 سال اخیر، نرخ سود یک شبه چنین افزایشی را شاهد بود.اما با یک بار افزایش دیگر، بدون شک نرخ سود بر اقتصاد و بودجه خانواده تاثیری محسوس خواهد گذاشت. همین حالا، یک نظرسنجی موسسه ایپسوس نشان می دهد 31 درصد شرکت کنندگان معتقدند درآمد کافی برای پرداخت اقساط و بدهی های خود را ندارند.

اما هدف از این افزایش توسط بانک ها چیست؟ در گذشته افزایش نرخ سود وام به صرفه جویی بیشتر مصرف کنندگان و در نتیجه سرد شدن تدریجی بازار می انجامید و این چیزی است که بانک کانادا امیدوار است این بار هم اتفاق بیفتد و تورم افسار گسیخته را مهار کند.

با این حال، با افزایش نرخ وام ها، معمولا نرخ سود ثابت نیز در درازمدت، تحت تاثیر اقتصاد و تورم، افزایش پیدا می کند. بنابراین اگر بانک کانادا به بالا بردن نرخ سود تا 1.5 درصد دیگر تا پایان سال ادامه دهد، این نرخ به 4.7 درصد خواهد رسید و به احتمال زیاد همچنان روند صعودی خود را حفظ خواهد کرد که در این صورت، وام با نرخ سود ثابت دیگر بهترین گزینه برای مالکیت خانه نخواهد بود.

وام گیرندگان در هنگام انتخاب بانک یا موسسه وام دهنده، فارغ از وضعیت بازار، همیشه به دنبال به صرفه ترین نوع وام می گردند که در این صورت باید گفت دریافت وام با نرخ متغیر به نفع شما است.
هرچند وام گیرندگانی که وام با نرخ متغیر را انتخاب کرده اند نیز تحت تاثیر شرایط اقتصادی و تورم قرار خواهند گرفت، اما شدت آن به مراتب کمتر از افرادی است که باید وام خود را با نرخ بهره ثابت بازپرداخت کنند.

پس در صورتی که حجم بالایی از بدهی با سود بالا روی دست شما انباشته شده وقت آن است برای تغییر آن به HELOC (home equity loan) یا Cash Out  اقدام کنید. این روش به شما اجازه می دهد به جای نگه داشتن بدهی در کارت اعتباری که هر ماه به آن سود فزاینده ای تعلق می گیرد، بخشی از آن را زودتر و با سود کمتر بازپرداخت کنید.

خوشبختانه با پیشرفت صنعت بانکداری و ابداع انواع جدید وام، مالکانی که تحت فشار قرار دارند می توانند از روش های جدیدی که به آنها کمک می کند پیش از افزایش چشمگیر نرخ سود، امور مالی خود را مدیریت کنند بهره ببرند. البته افزایش نرخ سود معمولا به تنهایی شرایط مالی خانواده ها را در هم نمی ریزد. با این وجود، اگر این افزایش مداوم و پایدار باشد می تواند در بلندمدت چالشی را در مدیریت مخارج خانواده ایجاد کند.

بنابراین اگر وام با سود ثابت دریافت کرده اید، تا زمانی که هنوز می توان از نرخ سود پایین بهره مند شد بهترین زمان برای تغییر نوع وام خود به وام با سود متغیر است.

منبع خبــــــر

 

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید