اخباراخبار کانادا

آغاز شمارش معکوس برای ممنوعیت پلاستیک های یکبار مصرف در کانادا 

کانادا- استیون گیبولت، وزیر محیط زیست می گوید تا پایان سال جاری واردات یا تولید کیسه های پلاستیکی و ظروف استایروفوم متوقف شده؛ فروش این کالاها تا پایان سال آینده و صادرات آنها تا پایان سال 2025 ممنوع خواهد شد. 

ممنوعیت صادرات، با استقبال حامیان محیط زیست روبرو شده که قبل از این در مورد برنامه اولیه دولت فدرال برای ممنوع کردن این اقلام در داخل اما ادامه ارسال آنها به خارج از کشور، ابراز نگرانی کرده بودند. 

علاوه بر کیسه ‌های پلاستیکی و ظروف استایروفوم، این ممنوعیت شامل نی پلاستیکی، کارد و چنگال، همزن و حلقه های پلاستیکی که قوطی ها و بطری های شش تایی نوشیدنی را بسته بندی می کند، خواهد شد. 

دولت فدرال سال گذشته راه را برای اعمال ممنوعیت برخی پلاستیک های یکبار مصرف هموار کرد. اما کنسرسیومی از تولید کنندگان، از دولت شکایت کرده و انتظار می رود روند رسیدگی به شکایت در اواخر سال جاری آغاز شود. 

ترودو اولین بار در جون 2019 وعده داد که دولت اش با هدف به صفر رساندن زباله های پلاستیکی، تولید و استفاده از اقلام پلاستیکی با قابلیت بازیافت محدود را به تدریج متوقف خواهد کرد. در ابتدا قرار بود این ممنوعیت از سال 2021 اعمال شود، اما پاندمی کووید-19، اجرایی شدن آن را به تعویق انداخت. 

زباله های پلاستیکی یک مشکل رو به رشد در سراسر جهان بوده و تنها 10 درصد یا کمتر از اکثر پلاستیک های ساخته شده، قابل بازیافت می باشند. 

داده های فدرال نشان می دهد در سال 2019، حدود 15.5 میلیارد کیسه پلاستیکی، 4.5 میلیارد کارد و چنگال پلاستیکی، 3 میلیارد چوب همزن، 5.8 میلیارد نی، 183 میلیون حلقه بسته بندی و 805 میلیون ظروف دلیوری، در کانادا فروخته شده است.

برخی از خرده فروشان سریع تر از دولت اقدام کرده اند. برای مثال Sobeys در سال 2020 و Walmart  نیز در اپریل، کیسه های پلاستیکی را از فروشگاه ها حذف کرده اند. 

منبع خبــــــر

 

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید