علم و دانش

نفت از دیرباز به عنوان یک سلاح ژئوپلیتیکی مطرح بوده است. آیا حمل و نقل برقی قادر به ایجاد تغییر در آن است؟

صنعت نفت با نوسانات شدید قیمتی و مخاصمه مسلحانه همراه است. سیاره ما در حال تغییر است. دانشمندان علوم اقلیمی به وضوح گفته اند که اگر خواستار کاهش انتشار کربن و سرعت گرمایش جهانی هستیم، یک گام مهم حرکت از سیستم حمل و نقل متکی به سوخت فسیلی به سیستم های حمل و نقل برقی است. اما انجام این کار ممکن است سایر جنبه های سمی صنعت نفت، مانند قیمت های بی ثبات و درگیری های مسلحانه را خنثی کند. آدام اسکات، مدیر اجرایی شیفت؛ یک موسسه خیریه مستقر در تورنتو، که از سرمایه گذاری پایدار حمایت می کند، گفت: توانایی برق رسانی به حمل و نقل و ترک سوخت های فسیلی و به طور خاص نفت، به این معنی است که ما مشکلات ژئوپلیتیک عظیمی را که در 100 سال گذشته مانند یک طاعون بوده است، حل خواهیم کرد. نفت همیشه به مثابه یک کالای پر از خشونت بوده و به دلیل عوامل مختلف اقتصادی و سیاسی در معرض نوسانات شدید قیمتی بوده است. اما به طور خاص، در بحبوحه همه ‌گیری کووید-19 و تهاجم روسیه به اوکراین، وضعیت آن در دو سال گذشته بسیار نگران کننده بوده است. 

قیمت هر بشکه نفت در یک روز در اپریل 2020، برای مدت کوتاهی منفی شد (37- دلار آمریکا). قیمت نفت از آن زمان به بعد، با بالاترین رکوردهای تاریخی خود مواجه شده است، به طوری که قیمت آن در ماه گذشته به 119 دلار رسید. افزایش کنونی قیمت نفت عامل مهمی برای تورم در سرتاسر جهان بوده است. نفت از دیرباز اهرمی برای تغییرات سیاسی و بهانه ای برای جنگ بوده است. این طلای سیاه کاربردهای مختلفی دارد، از جمله ایجاد گرمایش در خانه و ساخت پلاستیک؛ اما عمدتا برای تولید سوخت حمل و نقل استفاده می شود. پس چه اتفاقی می ‌افتد اگر جامعه در شرایط قابل توجهی از چنین کالایی دور شده و به جای آن شروع به تکیه بر برق برای تامین انرژی وسایل نقلیه کند؟

نفت به عنوان یک سلاح

اسکات می گوید یکی از مشکلات اصلی نفت این است که قیمت گذاری آن در سطح جهانی انجام می شود. اسکات گفت: همه در کانادا همیشه از قیمت انرژی عصبانی هستند، اما ما نمی توانیم کار زیادی در مورد آن انجام دهیم. حتی به عنوان چهارمین صادرکننده بزرگ نفت در جهان، هیچ تاثیری بر قیمت نفت نداریم. در مورد همسایه جنوبی ما هم وضعیت همینطور است. با وجود اینکه ایالات متحده بزرگترین تولیدکننده نفت است، زمانی که قیمت پمپ ها به یک تعهد سیاسی تبدیل می شود، آمریکا به سایر کشورهای نفت خیز متکی است. ما می بینیم که رئیس جمهور ایالات متحده به پادشاه عربستان سعودی التماس می کند که نفت بیشتری تولید کند. بیشتر جهان به ذخایر عظیم نفت عربستان سعودی وابسته است که اهرم های ژئوپلیتیکی زیادی را برای ولیعهد؛ محمد بن سلمان، فراهم می کند. از آنجایی که تولید نفت بسیار سودآور بوده، بنابراین منبع شناخته شده درگیری بوده است، از کودتای سیا در ایران در سال 1953 گرفته تا مبارزات استقلال در سودان جنوبی. خلاصه سیاست منتشر شده در سال 2013 توسط مرکز علوم و امور بین ‌الملل بلفر در هاروارد بیان می‌ کند که نفت عامل اصلی جنگ است و تخمین می ‌زند که بین یک چهارم تا نیمی از جنگ ‌های بین ‌ایالتی از سال 1973 به نفت مرتبط بوده است. کشورهای نفت خیز که گاهی اوقات دولت های نفتی نامیده می شود، اغلب از این موضوع در روابطشان با سایر کشورها استفاده می کنند. روپرت راسل در کتاب جدید خود با عنوان جنگ های قیمت: چگونه بازارهای کالاها جهان آشفته ما را ساختند، توضیح می دهد که چگونه در دهه 70 و 80، اتحاد جماهیر شوروی قیمت نفت صادراتی خود به کشورهای بلوک شرق را دستکاری کرد تا از وفاداری آن ها در طی جنگ سرد اطمینان حاصل کند. روسیه اخیرا از چنین تاکتیک هایی برای کشورهای شوروی سابق مانند بلاروس و اوکراین نیز استفاده کرده است. راسل به سی ‌بی‌ سی نیوز گفت که اگر از سلاح گازی استفاده می ‌کنید، لازم نیست ارتش را بسیج کنید. بلکه شما باید قیمت را تغییر دهید، شما می توانید از این اهرم سیاسی استفاده کنید. راسل همچنین ارتباط بین قیمت بالای نفت و نظامی گری را شرح می دهد. او با استناد به تحقیقات کالن هندریکس؛ پروفسور دانشگاه دنور، می نویسد که افزایش قیمت نفت این احتمال را افزایش می دهد که کشورهای نفتی مانند ونزوئلا یا ایران درگیر یک مناقشه نظامی (معمولا در مرز خود) شوند. قیمت های بالاتر نفت، ثروت بیشتری را برای این کشورها به ارمغان می آورد که آن ها از آن برای تقویت نیروهای مسلح خود استفاده می کنند. برای محافظت در برابر هر گونه ضربه سیاسی، آن ها همچنین میزان ذخایر ارزهای خارجی خود را افزایش می دهند و مخالفان داخلی خود را تطمیع می کنند. تهاجم روسیه به گرجستان در سال 2008 و به اوکراین در سال 2014 با قیمت بالای نفت هم زمان بود. در فوریه، تهاجم به اوکراین زمانی آغاز شد که قیمت نفت برای اولین بار از سال 2014 در حدود 100 دلار در هر بشکه بود. راسل گفت: ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه منتظر افزایش دوباره قیمت نفت بود. او گفت که حتی در مواجهه با تحریم ‌های بین ‌المللی شدید، یک کشور نفتی مانند روسیه همچنان می ‌تواند نفت و گازش را؛ چه از طریق قانونی و چه از طریق قاچاق، بفروشد، چرا که قیمت ‌های بالا نشانه ‌ای از وجود تقاضای جهانی قوی برای این کالا است.

جهت مشاهده منبع این خبر اینجا کلیک کنید

 

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید