اخباراخبار جهان

ساخت قریب الوقوع قرص ضدبارداری مردانه 

آمریکا- قرص، پچ و آی یو دی، امروزه گزینه های در دسترس برای جلوگیری از بارداری هستند و به وفور در داروخانه ها یافت می شوند. اما چندین دهه پس از ساخت اولین قرص ضد بارداری، هنوز هیچ قرص جلوگیری برای آقایان وجود ندارد. 

تیمی از محققان دانشگاه مینه ‌سوتا در ایالات متحده، یک قدم به توسعه یک گزینه پیشگیری از بارداری غیر هورمونی برای آقایان، نزدیک تر شده است. 

تلاش ‌هایی برای تولید قرص‌ های ضدبارداری مردانه صورت گرفته است، اما به دلیل عوارض جانبی هدف قرار دادن هورمون ‌های جنسی مردانه، هنوز هیچ قرصی وارد بازار نشده است.

همانطور که گفته شد، هدف قرار دادن هورمون جنسی مردانه منجر به تعدادی از عوارض جانبی شد. از جمله افزایش وزن و افسردگی که در قرص های ضدبارداری زنانه نیز مشاهده می شود. 

در حال حاضر تنها گزینه برای جلوگیری از بارداری برای آقایان، کاندوم یا وازکتومی است.

اما داروی جدید که اخیرا برای تایید ارائه شده، یک داروی ضد بارداری غیر هورمونی است که 99 درصد در موش ها موثر بوده است. این دارو توانایی اسپرم برای حرکت موثر به منظور بارور کردن تخمک را هدف قرار می دهد. اگر FDA به این قرص چراغ سبز نشان دهد، آزمایشات بالینی انسانی از اواخر سال جاری آغاز خواهد شد. 

گاندا جورج، از محققین اصلی، تاکید کرد که تا ورود این قرص به بازار، ده سال باقی است. وی در عین حال گفت: من نسبت به جدول زمانی خوشبین هستم. بخصوص که داوطلبان مشتاق زیادی برای شروع آزمایشات بالینی وجود دارد. 

موسسه تحقیقات بهداشتی کانادا می گوید در حال حاضر هیچ تحقیقی در مورد داروهای ضد بارداری مردانه در این کشور در حال انجام نیست.

یکی از دلایل اصلی تمرکز شرکت‌ های داروسازی بر روی گزینه‌ های پیشگیری از بارداری زنانه این است که خطر باردار شدن از خطر عوارض جانبی بیشتر است، در حالی که مردان خطرات بارداری را تجربه نمی کنند. زنان همچنین بار حاملگی ناخواسته را به دوش می کشند، در حالی که در مردان اینگونه نیست.

منبع خبــــــر

 

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید