اخباراخبار کانادا

خبر خوب؛ کاهش نرخ ابتلا به سرطان در کانادا

کانادا- گزارش مورخ 3 ماه مه در مجله انجمن پزشکی کانادا (CMAJ) گه بر اساس مطالعات انجمن سرطان کانادا، اداره آمار کانادا و آژانس بهداشت عمومی تنظیم شده، نشان دهنده کاهش نرخ ابتلا به سرطان در کشور است. اما با توجه به اینکه انتظار می رود هزاران کانادایی در سال جاری به این بیماری مبتلا شوند، درخواست ها برای سرمایه گذاری بیشتر در این بخش افزایش یافته است. 

طبق پیش بینی ها، در سال 2022 حدود 233 هزار و 900 مورد جدید سرطان در کشور تشخیص داده شده و 85100 مورد فوت ناشی از سرطان ثبت خواهد شد.

به طور کلی، انتظار می رود سرطان ریه، شایع ترین سرطان تشخیص داده شده و عامل اصلی مرگ و میر ناشی از سرطان باشد و یک چهارم کل مرگ و میرهای ناشی از سرطان در کشور را در سال جاری به خود اختصاص بدهد. الیزابت هولمز، مدیر ارشد سیاست های بهداشتی در انجمن سرطان کانادا و نویسنده این گزارش مطالعاتی افزایش استفاده از محصولات دخانی در چند دهه گذشته را یک عامل موثر ذکر کرد. 

بر اساس پیش بینی ها، شایع ‌ترین سرطان های زنانه، سرطان پستان و شایع ترین سرطان نزد مردان، سرطان پروستات خواهد بود.  

به گفته هولمز، در حالی که در سال ‌های اخیر پیشرفت‌ هایی در درمان‌ حاصل شده، اما باید اقدامات بیشتری برای کاهش آمار ابتلا و مرگ و میر ناشی از سرطان انجام شود. نامبرده به گلوبال نیوز گفت: ما خواستار سرمایه ‌گذاری و حمایت مستمر از تحقیقات نوآورانه برای بهبود شیوه درمان و تشخیص زودهنگام و همچنین دسترسی بهتر شهروندان به برنامه های غربالگری می باشیم. 

سرطان علت اصلی مرگ و میر در کانادا است و بر اساس تخمین انجمن سرطان کانادا، از هر پنج کانادایی دو نفر در طول زندگی خود به سرطان مبتلا شوند؛طی دو سال گذشته، پاندمی COVID-19 باعث تاخیر در غربالگری و روند درمان سرطان در سراسر کشور شده است.

.

.

این تاخیرات می تواند منجر به تشخیص دیرهنگام یا عدم تشخیص بیماری شود.

طبق نظرسنجی جولای 2021 که گزارش آن در شماره جولای 2021 مجله پزشکی Lancet منتشر شد، 74 درصد از بیماران سرطانی در کانادا ادعا کردند این تاخیرها همچنین تاثیر زیادی بر سلامت روان آنها گذاشته است.  

هولمز کانادایی ها را تشویق کرد با پیروی از سبک زندگی سالم، از جمله تحرک، تغذیه خوب، محدود کردن الکل، ترک سیگار و محافظت پوست، ریسک دچار شدن به سرطان را کاهش بدهند.

منبع خبــــــر

 

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید