علم و دانش

حتی یک شب خوابیدن زیر نور چراغ برای سلامتی مضر است

چه کسی با چراغ یا تلویزیون روشن نخوابیده است؟ اگر فکر می کردید یک شب خوابیدن جلوی تلویزیون یا کامپیوتر ضرر ندارد، اشتباه می کنید.  نتیجه مطالعه جدید دانشگاه نورت وسترن نشان می دهد حتی یک شب خوابیدن زیر نور کم، مانند نور صفحه تلویزیون یا نور لامپ، باعث افزایش قند خون و ضربان قلب می شود و می تواند سلامتی شما را به خطر بیندازد. 

دکتر فیلیس زی، نویسنده گزارش پژوهشی و مدیر مرکز طب خواب در دانشکده پزشکی فاینبرگ دانشگاه نورت وسترن، در پایان آزمایشات بر روی چندین داوطلب اعلام کرد: علیرغم بسته بودن چشمان شرکت کنندگان در طرح مطالعاتی، نور کم به پلک ها نفوذ کرده و خواب را مختل کرد.

ضربان قلب معمولا در شب کاهش می یابد. به عبارتی زمانی که مغز مشغول ترمیم و پاکسازی خود است کند می شود. در بسیاری از مطالعات نشان داده شده است که ضربان قلب بالا در شب یک عامل خطر برای بیماری قلبی و مرگ زودرس است.

 

تحقیق چگونه انجام شد؟

تیم تحقیقاتی 20 فرد سالم را در دهه 20 زندگی در تحقیقات خود شرکت داده و از آنها خواستند دو شب را در یک آزمایشگاه خواب سپری کنند. زی به سی‌ ان‌ ان گفت، آن‌ ها اولین شب را در اتاقی تاریک گذراندند که در آن نمی شد چیزی را دید. همه شرکت کنندگان در مطالعه به دستگاه هایی متصل بودند که تعدادی از شاخص های کیفیت خواب را نظارت می کرد. زی گفت: ما امواج مغزی را ضبط کردیم و توانستیم بدانیم فرد در کدام مرحله از خواب است.

تعدادی از اعضای همان گروه شب دوم را به همان صورت سپری کردند، در حالی که تعدادی دیگر در اتاقی با نور کم – تقریبا معادل یک روز بسیار بسیار ابری- خوابیدند. کلیه این افراد با چشمان بسته خوابیدند. بر اساس گزارش های علمی حدود 5 تا 10 درصد از نور محیط از طریق پلک بسته نفوذ می کند. با این حال حتی همین مقدار ناچیز باعث مختل شدن خواب و حرکات سریع چشم می شود. همچنین ضربان قلب نزد گروه تندتر بود، مقاومت به انسولین افزایش یافت و سیستم عصبی سمپاتیک و پاراسمپاتیک متعادل نبود. اما نور به انداز کافی زیاد نبود که سطوح ملاتونین (هورمون خواب) را در بدن کاهش بدهد. 

برای خواب بهتر، به توصیه های زیر عمل کنید:

  • کرکره ها و پرده ها را ببندید، تمام چراغ ها را خاموش کنید و ترجیحا از یک چشم بند استفاده کنید.

 

  • از نوع نور اتاق خواب خود آگاه باشید و همه نورهای طیف آبی، مانند نورهایی که از وسایل الکترونیکی مانند تلویزیون، تلفن، تبلت و لپ تاپ ساطع می شوند، را ممنوع کنید. زیرا نور آبی محرک ترین نور است.
جهت مشاهده منبع این خبر اینجا کلیک کنید

 

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید