مقالاتمقالات سیاسی

آیا پای مسئولیتی که در قبال شهر و همشهریان مان داریم ایستاده ایم؟

بعد از اینکه زنی را در ایستگاه بلور یانگ تورنتو از سکوی مترو به پایین پرتاب کردند، برنامه سفرهای درون شهری بسیاری از مسافران تغییر کرد. خیلی ها با خود فکر کردند از این به بعد یک سلاح سرد با خود همراه داشته باشند و هر کسی را که از فاصله ایمن به آنها نزدیک تر شد به چشم تهدید نگاه کنند. اما واقعا مسافران باید چه بکنند؟ آیا می توان از داون تاون تا یورک دیل را پیاده طی کرد؟ البته شاید از اینکه به پایین سکوی مترو پرتاب شوی یا در پارکینگ ماشینت را بدزدند بهتر باشد.

اما شمسه البلوشی، زنی که سقوط وحشتناک در خط مترو را تجربه کرد، اینطور فکر نمی کرد. با وجود اینکه این سقوط منجر به شکستگی پای او شده و حتی به زحمت توانسته بود خود را از روی خط ریل کنار بکشد تا با نزدیک شدن قطار، مرگ خود را به چشم نبیند، دو روز بعد او برای رفتن پیش پزشک، دوباره مسافر متروی تورنتو بود که نشان از روحیه ای بالا و شجاعتی تحسین برانگیز دارد.

به نوشته وبسایت استار، البلوشی در گفتگو باNews  CTV، با حرارت و انرژی، اتفاق هولناکی را که برایش رخ داده بود تعریف کرد و آن لحظات را وحشتناک و پر از درد خواند. او گفت در یک لحظه خود را روی هوا دید و ناگهان متوجه شد که روی ریل قطار پرت شده است. سپس با سرعت و با وجود درد بسیار خود را از روی ریل کنار کشید؛ کاری که شاید بسیاری از ما در آن لحظه قدرت و سرعت انجامش را نداشته باشیم.

البلوشی می گوید: از درد فریاد می زدم و احساس می کردم دارم می میرم.

او ادامه می دهد درد شدید پا همچنان با اوست و هر بار می ایستد دوست دارد از درد فریاد بزند. با این وجود، البلوشی قوی و شاداب، اجازه نداده این اتفاق روند برنامه هایش را تغییر بدهد و او هنوز با مترو رفت و آمد می کند. پلیس هم زنی را به نام ادیت فرین به عنوان مظنون حادثه و به اتهام تلاش به قتل دستگیر کرده است.

اما این فقط یکی از نمونه های حملاتی است که در تورنتو رخ می دهد. دو مرد جوان 7 آوریل در ایستگاه متروی شربورن هدف تیراندازی قرار گرفتند؛ زنی در ایستگاه بی ویو هدف حمله قرار گرفت؛ سرقت خشونت باری در ایستگاه پایونیر ویلج در استیلز رخ داد و تعدادی افراد نیز در ایستگاه متروی دانداس مورد حملات پراکنده قرار گرفتند.

هنجارهای اجتماعی به حدی در هم ریخته است که افراد به خود اجازه می دهند در فضای خصوصی و عمومی دست به کارهای وحشتناکی بزنند. در این میان وسایل حمل و نقل عمومی هم به فستیوالی از خشونت و وحشی گری تبدیل شده است.

درست است که کانادایی ها همواره به خودداری و حفظ احترام دیگران می بالند، اما امروز وضعیت امنیت در تورنتو به جایی رسیده است که شهر باید برای اسکان و نگهداری بیماران روحی فکری کند و حتی حضور پلیس را در ایستگاه های مترو افزایش دهد.

ده ها سال است که چنین مطالباتی در شهرهای بزرگ وجود دارد اما در حالی که در توکیو، کپنهاگ و هنگ کنگ به تحقق رسیده، در تورنتو و دیگر شهرهای کانادا همچنان حل شدن مشکلات موجود در زمینه حمل و نقل عمومی و امنیت آن برای مردم آرزو است، سیستمی که هنوز حتی به سرویس بهداشتی هم مجهز نیست.

البته بخش مهمی از مشکل به رویکرد داگ فورد، و کاهش بودجه شورای شهر تورنتو به نفع مناطق حاشیه ای و حومه برمی گردد؛ رویکردی که معنای مرگ بسیاری از ایده های پیشرو در جهت پیشرفت شهری بود.

بنابراین، این بار که از خانه بیرون رفتید به اطراف به دقت بیشتری نگاه کنید تا مشکلات ریز و درشت شهری و عدم توجه به جزئیات را به چشم خود ببینید. این نتیجه انتخابی است که مردم خسته تورنتو با روی کار آوردن داگ فورد به خود هدیه دادند. همه ما در قبال شهر خود و زنی که چندی قبل به پایین ایستگاه مترو پرتاب شد مسئولیتی داریم، حال باید از خود بپرسیم چه قدر پای این مسئولیت ایستاده ایم؟

جهت مشاهده منبع این خبر اینجا کلیک کنید

 

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید