املاک و مسکنمقالات

بازار مسکن ارزان تر در GTA، مالکیت و یا اجاره را آسان تر نخواهد کرد

به گفته آژانس ملی مسکن کانادا، افزایش نرخ‌ های بهره و تورم، افزایش قیمت مسکن را کندتر می‌ کند، اما به عنوان مانعی برای افزایش قیمت محسوب نمی شود. منطقه تورنتو در طی امسال و سال آینده، شاهد کاهش قیمت در بازار آشفته املاک و مستغلات خود خواهد بود، زیرا مصرف کنندگان در کنار افزایش نرخ بهره با بدترین تورم در 30 سال گذشته دست و پنجه نرم می کنند.

اما واقعیت تلخ این است که قیمت مسکن همچنان در حال افزایش است و به گفته شرکت وام و مسکن کانادا؛ (CMHC)، آژانس مسکن ملی کشور، خرید یا اجاره خانه یا آپارتمان احتمالا تا پیش از سال 2024 آسان تر نخواهد شد.

تحلیلگران پس از انتشار گزارش  CMHCدرباره چشم انداز مسکن، به خبرنگاران گفتند که نرخ های بالاتر وام مسکن و قیمت های نجومی، داشتن خانه را در سال ها و ماه های آینده با وجود کووید و تعدیل شدن بازار برای خرید در دو سال گذشته، دشوارتر خواهد کرد. با افزایش هزینه ‌ها که منجر به کاهش تعداد خریداران خانه خواهد شد، CMHC انتظار دارد تقاضای بیشتری در بخش اجاره وجود داشته باشد.

نرخ های اجاره در حال حاضر به نرخ ‌های قبل از شیوع همه‌ گیری بازگشته است. قیمت مسکن در ماه مارچ و زمانی که میانگین آن 2.6 درصد کمتر از فوریه بود نشانه‌ هایی از کاهش را نشان داد، اما همچنان 18 درصد نسبت به زمان مشابه در سال گذشته بالاتر بود.  The Housing Outlook طیفی از قیمت ها را برای بازارهای عمده در سراسر کشور تا سال 2024 پیش بینی می کند. بیشترین و کمترین قیمت را پیش بینی کرده و البته بخشی را برای متغیرهای اقتصادی نظیر نرخ بهره، اشتغال و تورم نیز در نظر می گیرد.

در Oshawa CMA، که شامل ویتبی و کلارینگتون می شود، میانگین قیمت در سال 2024 حدود 1.11 میلیون دلار در پایین ترین حد و 1.42 میلیون دلار در بالاترین حد پیش بینی می شود. CMHC انتظار دارد که امسال، قیمت در این منطقه بین 1.14 تا 1.26 میلیون دلار باشد. در این گزارش آمده است: انتظار می‌ رود انتاریو، کبک و بریتیش کلمبیا بیشترین افزایش قیمت را در سال جاری در نتیجه کمبود عرضه داشته باشند، اما پیش بینی می شود که افزایش قیمت در این استان‌ ها تا پایان سال 2024 به میزان قابل توجهی کاهش یابد.

قیمت ‌های فروش خانه قبلا در GTA شروع به تعدیل شدن کرده است و مطمئنا این اتفاق تا نیمه دوم سال جاری ادامه خواهد یافت، زیرا خانه ‌های بیشتری به بازار عرضه می شوند. باب دوگان، اقتصاددان ارشد CMHC، گفت: مصرف ‌کنندگانی که قدرت خریدشان با افزایش نرخ‌ های بهره وام مسکن کاهش می ‌یابد، به خانه ‌های شهری و آپارتمان ‌هایی با قیمت پایین ‌تر جذب می‌ شوند.

این گزارش اشاره می کند که تفاوت قیمت بین یک آپارتمان و یک خانه تک خانواری در سال گذشته از حدود 521,000 دلار در سال 2020 به حدود 758,000 دلار در سال 2021 افزایش یافته است.

CMHC همچنین علی رغم توجه به عرضه مسکن در ماه‌ های اخیر، انتظار دارد که ساخت خانه‌ های جدید در سال جاری و سال آینده پیش از رشد مجدد آن در سال 2024، کند شود. دوگان گفت، موجودی مسکن در کانادا بسیار پایین است و سرعت پیش بینی شده برای ساخت و ساز خانه‌ های جدید در چند سال آینده برای اصلاح این کمبود کافی نخواهد بود او گفت که کانادا فقط برای رسیدن به میانگین سرانه کشورهای G7 باید 1.8 میلیون خانه بسازد،سال گذشته حدود 270000 واحد مسکونی در کانادا ساخته شد.

او اظهار داشت که با نرخ امروز، حدود سه تا شش سال طول می کشد تا مازاد تقاضا در سیستم تامین شود. 86000 آپارتمانی که در پایان سال گذشته در دست ساخت بودند، با تاخیر تکمیل خواهند شد، ما به چند سال دیگر نیاز داریم تا بتوانیم این عقب ماندگی را از بین ببریم.

گزارش CMHC اشاره می ‌کند که احداث مسکن به دلیل کمبود زمین دارای زیر ساخت‌ هایی مانند فاضلاب، حمل و نقل و برق با مشکل بیشتری مواجه خواهد شد. او اشاره ای به این موضوع نکرد که کمبود زمین در کدام بخش GTA شدیدتر است، اما گفت که این مورد، موضوعی است که شهرداری ‌ها و توسعه ‌دهندگان از آن به عنوان یک مشکل یاد می کنند.

منبع خبــــــر

 

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید