مقالاتمقالات پزشکی

20 علامت سرطان در بین مردان و زنان که نادیده گرفته می شوند!

 

سرطان پس از بیماری قلبی، دومین علت شایع مرگ و میر در ایالات متحده است. با این وجود تشخیص و درمان زودهنگام سرطان، می تواند تا حد زیادی از این مرگ و میرها جلوگیری کند. با این وجود برخی نشانه ‌های سرطان آنقدر بدیهی هستند که معمولا نادیده گرفته می شوند. به همین دلیل ما در اینجا قصد داریم به علائمی از سرطان بپردازیم که معمولا مورد توجه قرار نمی گیرند.

درد استخوان

درد استخوان چه یک درد شدید باشد و چه یک درد مبهم و آزاردهنده، ممکن است نشانه ای از سرطان استخوان باشد. انجمن سرطان آمریکا گزارش می دهد که معمولا فرد در این مراحل، تورم یا شکستگی استخوان را نیز تجربه می کند.

بثورات بدن

بثورات بدن می تواند نشان دهنده انواع بیماری ها، مانند عفونت یا واکنش های آلرژیک باشد. در ضمن ممکن است نشانه سرطان خون باشد. سلول ‌های خونی غیرطبیعی در تولید پلاکت ‌ها اختلال ایجاد می‌ کنند. به همین دلیل مبتلایان به لوسمی ممکن است لکه های ریز قرمز، بنفش یا قهوه ای به نام پتشی را روی پوست خود ببینند.

چشم درد

درد در چشم یا اطراف آن می ‌تواند نشانه سرطان چشم باشد. از دیگر نشانه های این بیماری می توان به موارد زیر اشاره کرد: دیدن سایه‌ ها و جرقه ‌های نور، تاری دید یا از دست دادن بینایی.

سردردهای مکرر

همه ما دچار سردرد می شویم، اما هر گونه تغییر در الگوی سردرد یا افزایش در شدت سردرد، می تواند نشانه ای از تومور مغزی باشد.

سوزش سردل

به گفته انجمن سرطان آمریکا، سوزش مکرر سر دل یا احساس درد مکرر در قفسه سینه پس از غذا خوردن، ممکن است نشانه سرطان مری یا سرطان معده باشد.

پریودهای دردناک

بر اساس گزارش ها قاعدگی های غیرعادی سنگین یا دردناک یا خونریزی بین دوره های قاعدگی، معمولا نشان دهنده سرطان آندومتر (دیواره رحم) است.

تغییرات نوک پستان

یکی از رایج ‌ترین تغییراتی که زنان قبل از تشخیص سرطان سینه متوجه آن می‌ شوند، تغییرات در نوک سینه‌ است؛ در این موارد نوک پستان صاف و وارونه شده یا کج می شود.

درد سینه

قرمز یا ارغوانی شدن سینه ها، یا احساس گرمای بیش از حد، تورم یا حساس شدن سینه ها، معمولا نشان دهنده سرطان التهابی سینه است.

تورم بیضه ها

هر گونه تورم یا تغییر در بیضه ها، معمولا یک نشانه خطرناک است. غالبا بزرگ یا متورم شدن بیضه ها، نشانه سرطان بیضه در مردان است؛ که گاها ممکن است با یا بدون درد باشد.

مشکل در بلع

دشواری در بلع در بیشتر مواقع با سرطان گلو ارتباط دارد، البته ممکن است یکی از نشانه های اولیه سرطان ریه هم باشد. خشن شدن صدا یا احساس فشار روی گلو نیز می تواند نشانه اولیه سرطان تیروئید باشد.

کاهش وزن غیر قابل توضیح

کاهش وزن بدون هیچ گونه تغییر در رژیم غذایی یا برنامه های ورزشی، معمولا نشانه سرطان روده بزرگ و سایر سرطان های معده است.

ناراحتی در ناحیه شکم

هر چند شکم درد چیز عجیبی نیست، اما گرفتگی شدید یا درد شکم ممکن است نشان دهنده سرطان کولورکتال باشد.

خس خس سینه

خس خس سینه یا ناتوانی در نفس کشیدن، یکی از اولین نشانه های بیماران مبتلا به سرطان ریه است. در ضمن سرطان تیروئید نیز می تواند منجر به مشکل در تنفس شود.

نفخ

بر اساس گزارش ها نفخ بیش از حد می تواند نشانه برخی از بیماری ‌های گوارشی، سرطان تخمدان و روده بزرگ باشد.

مشکلات روده

انجمن سرطان آمریکا به کسانی که چندین روز پشت سر هم دچار یبوست، اسهال و تغییراتی در مدفوع خود شده اند، توصیه می کند که سریعا به پزشک مراجعه کنند؛ چون معمولا نشان دهنده سرطان کولورکتال است.

مشکل در ادرار کردن

به گفته مراکز درمان سرطان آمریکا، یکی از علائم اولیه سرطان پروستات، مشکل در ادرار کردن یا ناتوانی در دفع ادرار کردن با وجود اضطرار است. از طرف دیگر عدم توانایی در توقف جریان ادرار در مردان نیز یکی دیگر از علائم این نوع سرطان است.

مشکلات نعوظ

یکی از علائم رایج در بین مردان با پیشرفت سرطان پروستات، دشواری در نعوظ در حین رابطه جنسی است.

خستگی

خستگی یا ضعف شدید معمولا با بیماری های مختلف از جمله سرطان خون در ارتباط است. 

تب

معمولا تب مکرر و بالا بودن دمای بد می تواند نشانه سرطان خون باشد. زیرا در این موارد مغز استخوان گلبول های سفید غیرطبیعی تولید می کند و بر توانایی بدن در مبارزه با عفونت تاثیر می گذارد.

تغییرات غیرطبیعی در ناخن ها

رگه ها یا نقطه های قهوه ای و سیاه در زیر ناخن ها، معمولا نشان دهنده نوعی ملانوم به نام ملانوم زیرانگوال است. این، نوعی سرطان پوست است که در زیر ناخن ها ایجاد می شود.

منبع خبــــــر

 

 


نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock را متوقف کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید