علم و دانش

یک زن بیست ساله در اولین پیوند گوش چاپ شده سه بعدی 

یک زن جوان اولین فردی در جهان است که یک گوش ساخته شده از سلول های خودش که با چاپگر سه بعدی خلق شده را دریافت کرد. این زن مکزیکی که آلکسا نام دارد، با یک نقص مادرزادی نادر به دنیا آمد که باعث می شود گوش خارجی کوچک و بدشکل باشد. پزشکان امیدوارند این پیوند، انقلابی در پزشکی ایجاد کند. 

دکتر آرتورو بونیلا، جراح ترمیمی گوش کودکان در سن آنتونیو، این عمل را با برداشتن نیم گرم غضروف از باقیمانده گوش آلکسا و سپس ارسال آن به 3DBio Therapeutics در شهر لانگ آیلند، کوئینز برای چاپ سه بعدی، انجام داد. 

سلول های غضروفی در آمریکا از نمونه بافت جدا و رشد داده شد تا به میلیاردها سلول جدید تبدیل شود. 

ایمپلنت توسط یک پوسته چاپ شده و زیست تخریب پذیر احاطه شده است که با گذشت زمان در بدن بیمار جذب می شود. گوش ایمپلنت شده ظاهر و احساس طبیعی از جمله خاصیت ارتجاعی یک گوش معمولی را خواهد داشت. 

دکتر بونیلا گفت امیدوار است این روش روزی جایگزین درمان کنونی عارضه مادرزادی میکروشیا باشد که شامل پیوند غضروف از دنده های بیمار یا استفاده از مواد مصنوعی برای بازسازی گوش خارجی است. 

میکروشیا 1 نفر از هر 2 هزار تا 10 هزار نوزاد را تحت تاثیر قرار می دهد. عواملی مانند ابتلای مادر به دیابت و رژیم غذایی مادر که کربوهیدرات و اسید فولیک کمتری دارد، ریسک را افزایش می دهد. بد نیست این را هم بدانید که  پسران بیشتر از دختران، و همچنین اسپانیایی تبارها، آسیایی ها، ساکنان جزایر اقیانوس آرام و بومیان آمریکا بیشتر از سفیدپوستان غیراسپایایی تبار تحت تاثیر قرار می گیرند

منبع خبــــــر

 

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید