علم و دانش

یک انسان سالم چند سال می تواند عمر کند؟

درگذشت مسن ترین فرد جهان در سن 118 سالگی بار دیگر بحثی را برانگیخته است که قرن ها بین دانشمندان اختلاف نظر ایجاد کرده است: آیا محدودیتی برای مدت زمانی که یک انسان سالم می تواند زندگی کند، وجود دارد؟ 

پس از فوت راهبه فرانسوی لوسیل راندون که رخ داد، یک مادربزرگ اسپانیایی به نام  ماریا برانیاس موررا، 115 ساله، عنوان مسن ترین فرد زنده را به خود اختصاص داد.

در قرن هجدهم، طبیعت‌شناس فرانسوی، ژرژ لوئیس لکلرک، معروف به کنت دو بوفون، این نظریه را مطرح کرد که فردی که دچار حادثه یا بیماری نشده باشد، می‌تواند حداکثر 100 سال عمر کند.

از آن زمان، پیشرفت‌های پزشکی و بهبود شرایط زندگی این محدودیت را چند دهه به عقب انداخته است.

زمانی که ژان کالمان، زن فرانسوی تولد 120 سالگی خود را در سال 1995 جشن گرفت، نقطه عطف جدیدی به دست آمد.کالمنت دو سال بعد در سن 122 سالگی درگذشت؛

بر اساس گزارش سازمان ملل، در سال 2021 حدود 593 هزار نفر در سن 100 سال یا بیشتر وجود داشت، این رقم در یک دهه قبل از آن 353 هزار نفر بود.طبق گزارش Statista، انتظار می رود تعداد صد ساله ها در دهه آینده بیش از دو برابر شود.

در سال 2016، متخصصین  ژنتیک، در گزارشی که در نشریه علمی Nature  منتشر کردند، آوردند که از اواخر دهه 1990 هیچ بهبودی در طول عمر انسان وجود نداشته است. آنها با تجزیه و تحلیل داده های جمعیتی دریافتند که حداکثر طول عمر انسان از زمان درگذشت کالمان کاهش یافته است – حتی اگر تعداد 100 ساله ها بیشتر شده باشد. 

ژان ماری روبین، جمعیت شناس فرانسوی از موسسه تحقیقات پزشکی INSERMبه خبرگزاری فرانسه گفت: دانشمندان به این نتیجه رسیدند که طول عمر انسان یک محدودیت طبیعی دارد و به حدود 115 سال محدود می شود.

با این حال، رابین و تیم او در سال جاری تحقیقاتی را منتشر می کنند که نشان می دهد میزان مرگ و میر پس از سن 105 سالگی همچنان در حال افزایش است و این پنجره را بیشتر محدود می کند.

از سوی دیگر اریک بولانژ، پزشک فرانسوی می گوید دستکاری ژنتیکی می تواند به برخی افراد اجازه بدهد 140 یا حتی 150 سال زندگی کنند. 

 

منبع خبــــــر

 

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید