اخباراخبار جهان

یک اجماع سکولار و دموکراتیک در حال ظهور به حکومت دین سالار ایران چشم دوخته است.

گزارش موسسه تونی بلر (TBI) نشان می دهد اعتراضات جاری در ایران نشان دهنده اشتیاق مردم برای سکولاریزاسیون جامعه است.

به عقیده کارشناسان، جوانان ایرانی به دلیل اینکه شاهد تحولات بزرگی در منطقه بوده اند، خواهان تحولات مشابهی در ایران هستند.

موسسه تونی بلر اخیرا دو نظرسنجی با شرکت هزاران ایرانی انجام داد، براساس نتایج این نظرسنجی ها اشتیاق مردم ایران برای لغو قانون حجاب اجباری، کمتر از اشتیاق آنها برای تغییر رژیم نیست. 

کسری اعرابی، یکی از نویسندگان این گزارش گفت: « قیامی که اکنون در ایران شاهد آن هستیم، از نظر طول عمر و اندازه‌ بی ‌سابقه است. اما ادامه روند نا آرامی‌هایی است که در سال 2017 شکل گرفت».

اعرابی معتقد است که نا آرامی های حال حاضر ایران از انقلاب 1978 به بعد بی سابقه است و آغاز سرنگونی رژیم جمهوری اسلامی است. 

او در ادامه گفت: «مردم ایران دیگر اصلاحات نمی خواهند، آنها خواهان تغییر رژیم، سقوط کامل جمهوری اسلامی و ایجاد یک دموکراسی سکولار هستند».

گزارش TBI براساس دو نظرسنجی منتشر شده که در میان ده‌ ها هزار ایرانی انجام شده اند و نشان می‌ دهد که 43 سال حکومت دین سالارانه شیعه باعث شده ایران به یک جامعه سکولار تبدیل شود.

براساس این یافته ها، مردان و زنان تقریبا به طور مساوی خواهان حذف حجاب اجباری هستند. در ضمن 84 درصد از مخالفان حجاب اجباری، خواهان سقوط رژیم جمهوری اسلامی هستند.

جنبش اعتراضی ضد رژیم در ایران اساسا سکولار است زیرا 76 درصد از ایرانیانی که خواهان تغییر رژیم هستند، مذهب را در زندگی خود بی اهمیت می دانند.

در واقع TBI به این نتیجه رسیده که سکولاریزاسیون بی ‌سابقه ای جامعه ایران را در برگرفته و جامعه ایران دیگر مذهبی نیست.

فقط یک اقلیت رو به زوال در جمهوری اسلامی از واجبات شرعی پیروی می کنند و 5 بار در طول روز نماز می خوانند.

سطح اعتقاد در میان افراد تحصیل کرده دانشگاهی تا حدی کمتر از افراد با تحصیلات پایین تر است. 

اگر چه این گزارش به تازگی منتشر شده است، اما براساس داده های نظرسنجی هایی تهیه شده که در سال های 2020 و 2022 در ایران انجام شده اند.

اعرابی گفت: «تظاهرات امروز نتیجه شکاف بزرگ بین رژیم و مردم ایران است. مردم ایران علی رغم زندگی تحت یک حکومت دینی اسلامگرای تندرو، سکولارترین مردم خاورمیانه هستند. روند تدریجی سکولاریزاسیون در ایران از اوایل دهه 1990 آغاز شده و در پنج سال گذشته به سطوح بی ‌سابقه‌ای رسیده است».

منبع خبــــــر

 

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید