مقالاتمقالات اجتماعی

یافتن روشی برای کاهش وزن پایدار توسط یک پزشک!

 

دکتر بتسی گرانچ سال ها از رژیم های مد روز پیروی می کرد اما هرگز نتوانست وزن خود را به طور پایدار کاهش دهد. اما بالاخره او توانست با کار اصولی بر روی تغذیه خود، 50 پوند وزن کم کند و از همه مهم تر سال ها کاهش وزن خود را حفظ کند. 

گرانچ تصمیم گرفت 30 پوند نهایی را با مصرف مونجارو، دارویی که به کاهش وزن کمک می کند، کم کند.

دکتر بتسی گرانچ انواع رژیم ها و برنامه های کاهش وزن را امتحان کرده است. او در یک مصاحبه گفت: «هر رژیمی را که بگویید، امتحان کرده ام».

با این وجود او هرگز نتوانست واقعا به معنای واقعی کلمه وزن کم کند و کاهش وزن خود را تثبیت کند. 

احتمالا با خود فکر می کنید که گرانچ به عنوان یک پزشک می داند که چگونه وزن خود را به شیوه ای سالم و پایدار کاهش دهد. او یک جراح مغز و اعصاب متخصص در جراحی ستون فقرات است، به همین دلیل بارها به بیماران خود توصیه کرده است که وزن خود را کاهش دهند تا کمتر دچار کمردرد شوند.

با این وجود دکتر گرانچ اعتراف می کند که در هنگام تحصیل پزشکی، چیز زیادی از تغذیه به آنها آموزش داده نشده است و این را یکی از نقاط ضعف آموزش پزشکی می داند. 

گرانچ 43 ساله که اهل حومه آتلانتا است، گفت: «یکی از بزرگ ‌ترین مقصرهای بیماری دژنراتیو ستون فقرات، وزن بدن شماست، و این واقعیت که من هیچ پیش ‌زمینه تحصیلی خوبی در زمینه اصول تغذیه نداشتم، غم ‌انگیز است».

دکتر گرانچ در سال 2018 بالاخره تصمیم گرفت سبک زندگی خود را عوض کند و وزنش را کاهش دهد.

او در ابتدا 230 پوند وزن داشت و توانست در طول یک سال و نیم با ایجاد تغییراتی در رژیم غذایی خود 50 پوند وزن از دست بدهد. او این کاهش وزن را برای بیش از 4 سال حفظ کرد و سپس 30 پوند دیگر وزن را با مصرف داروی مونجارو از دست داد. مونجارو دارویی است که در اصل برای درمان دیابت تجویز می شود، اما اثرات ضد چاقی هم دارد. 

درد کمر، دکتر گرانچ را به خود آورد!

دکتر گرانچ همیشه فعال بود، ورزش می‌کرد و به باشگاه می ‌رفت، اما به‌ دلیل اینکه یک جراح مغز و اعصاب پرمشغله و مادر دو فرزند بود، از غذاهای آماده استفاده می کرد و همین باعث بالا رفتن وزنش شده بود.

در ضمن او دردهای مختلفی داشت که معتقد بود همه مربوط به وزن زیادش هستند. اما یک اتفاق در سال 2018 او را به خود آورد، زیرا زمانی که خم شد تا پسر بچه اش را بردارد، دیسک پشتش پاره شد. 

دکتر گرانچ می گوید این اتفاق، او را به خود آورد.

گرانچ در این باره گفت: «تنها راه ایجاد تغییر این بود که سبک زندگی ام را تغییر دهم».

بالاخره دکتر گرانچ به این نتیجه رسید که باید رویکردی جامع برای کاهش وزن داشته باشد و به دنبال تثبیت روند کاهش وزن خود در بلند مدت باشد.

گرانچ فستینگ یا روزه داری متناوب را انتخاب کرد!

گرانچ تصمیم گرفت روزه داری متناوب را انتخاب کند و تمام غذای روزانه خود را در یک فاصله 5 تا 6 ساعته بخورد. 

تحقیقات نشان می ‌دهند که هیچ دلیل مشخصی برای کاهش وزن در اثر روزه داری متناوب وجود ندارد و برای همه مفید نیست، زیرا حفظ آن می ‌تواند چالش برانگیز باشد. اما به برخی از افراد کمک می کند که کمبود کالری را که برای کاهش وزن لازم است حفظ کنند.

از طرف دیگر دکتر گرانچ رژیم غذایی خود را تغییر داد و به جای استفاده از فست فودهای سنگین، به یک رژیم غذایی پرپروتئین و کم کربوهیدرات روی آورد. پروتئین برای کاهش وزن مفید است، زیرا باعث می شود احساس سیری کنید و به بدن در حفظ عضلات در طول کمبود کالری کمک می کند. در عین حال کربوهیدرات ها ذاتا چاق کننده نیستند، اما گرانچ گفت که با کمتر کردن مصرف آنها احساس بهتری دارد.

در ضمن او برای اطمینان از عدم کمبود کالری، کالری های مصرفی اش را می شمارد. کاری که در بلندمدت بسیار سخت و زمان‌بر است. 

گرانچ گفت: «وقتی این تغییرات را آغاز کردم، خیلی سریع وزن کم کردم. هر چند در ابتدا واقعا آسان نبود، چون من عادت داشتم روزانه 3 وعده غذایی بخورم و حالا مجبور بودم یک یا دو وعده غذایی را در یک فاصله بسیار کم بخورم. به همین دلیل تصمیم گرفتم که برای مبارزه با گرسنگی، مقدار زیادی آب و آب استخوان بنوشم».

پس از چند ماه، دکتر گرانچ به این سبک زندگی عادت کرد و پس از پایان مرحله کاهش وزن، به روزه‌ داری متناوب ادامه داد. او در حال حاضر هنوز هم این رژیم را حفظ کرده است و تمام مایحتاج روزانه بدنش را تنها در عرض 8 ساعت می خورد. 

جراحی برای برداشتن بافت شکم، اعتماد به نفس او را افزایش داد

گرانچ در سال 2019 پس از کاهش وزن، تحت عمل جراحی قرار گرفت تا بافت های آویزان شکم خود را از بین ببرد.

دکتر گرانچ می گوید که این اتفاق نه تنها دیدگاه او را نسبت به خودش تغییر داد، بلکه به او انگیزه داد تا وزن خود را کاهش دهد و برای ادامه این روند انگیزه لازم پیدا کند.

از دست دادن 30 پوند دیگر با مونجارو

همه چیز خوب پیش می رفت تا اینکه دکتر گرانچ تصمیم گرفت باز هم وزن کم کند و این بار با توصیه پزشک خود به داروی مونجارو روی آورد. 

دکتر گرانچ می گوید که با مصرف این دارو بین مارچ تا سپتامبر 2023 حدود 30 پوند دیگر وزن کم کرده است. 

دکتر گرانچ اکنون پس از طی این روند طولانی، با اطمینان می گوید که کاهش وزن و لاغری در اصل یک موضوع ذهنی است و تا زمانی که خود فرد از نظر ذهنی خود واقعی اش را قبول نداشته باشد، نمی تواند واقعا به خود کمک کند.

منبع خبــــــر

 

 


نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock را متوقف کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید