اخباراخبار کانادا

گسترش کلینیک های واکسیناسیون آبله میمون در تورنتو 

تورنتو- در حالی که دانشمندان به ردیابی ویروس آبله میمون در انتاریو و سایر بخش‌ های آمریکای شمالی ادامه می ‌دهند، کارکنان آژانس بهداشت عمومی تورنتو (TPH) مجموعه‌ ای از کلینیک های واکسیناسیون را در سراسر شهر راه اندازی کرده اند. به گفته این سازمان، از 20 جون و در تمام طول هفته، ساکنان واجد شرایط می توانند واکسن Imvamune  را در مکان های زیر دریافت کنند.

Metro Hall  – واقع در Wellington St W. 216  : در 24 جون بین ساعت 2 تا 8  بعد از ظهر و 26 جون بین ساعت 11 صبح تا 5 بعد از ظهر. 

Aids Committee of Toronto  – واقع در شماره 543 خیابان یانگ، طبقه چهارم: 21 جون بین ساعت 1 تا 7:30 بعد از ظهر. 

Cloverdale Mall  – واقع در 250 The East Mall : از 21 تا 24 جون بین 2 تا 8 بعد از ظهر و 25 جون بین 11 صبح و 5 بعد از ظهر. 

City of Toronto Immunization Clinic  – واقع در 1940 Eglinton Ave E: از 21 تا 24 جون بین 2 تا 8 بعد از ظهر و 25 جون بین 11 صبح تا 5 بعد از ظهر. 

این واکسن ابتدا برای پیشگیری از آبله ساخته شد، اما حدود 85 درصد در پیشگیری از آبله میمون موثر است؛

بر اساس دستورالعمل ‌های وزارت بهداشت انتاریو، آژانس بهداشت عمومی واکسن را برای تراجنسیتی های مرد، همجنسگرایان و دوجنسگرایان. و همچنین مردانی که با مردان رابطه جنسی دارند، ارائه می کند. متقاضی واکسن باید حداقل یکی از معیارهای زیر را داشته باشد.

  • در دو ماه گذشته مبتلا به یک عفونت مقاربتی باکتریایی (مانند کلامیدیا، سوزاک، سیفلیس) تشخیص داده شده باشد.
  • در سه هفته گذشته دو یا چند شریک جنسی داشته باشد؛
  • در سه هفته گذشته در مکان هایی که تماس جنسی رخ می دهد (مانند کلوپ های جنسی، حمام و غیره) کار کرده باشد؛ 
  • کارگر جنسی بوده یا با کارگران جنسی در تماس باشد؛  
  • رابطه جنسی با یک فرد ناشناس داشته باشد. 

اگر واکسن پس از قرار گرفتن در معرض آبله میمون تجویز شود، بایستی ظرف چهار روز تزریق شود، اما می توان آن را تا دو هفته پس از آخرین تماس تزریق کرد.

بر اساس داده های بهداشت عمومی انتاریو، تا 20 جون، 30 مورد تایید شده آبله میمون به همراه سه مورد احتمالی و 18 مورد مشکوک وجود داشته است. کلیه مبتلایان مرد بوده و میانگین سنی آنها 39 سال است. 

علائم شایع شامل بثورات پوستی، ضایعات دهانی و یا تناسلی، تورم غدد لنفاوی، سردرد، تب و لرز، دردهای عضلانی و خستگی است، اگر مشکوک به ابتلا هستید، خود را ایزوله کرده و با یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی تماس بگیرید. 

آبله میمون برخلاف کووید-19، به سرعت و به آسانی گسترش نمی ‌یابد. همچنین از طریق تماس گاه به گاه سرایت نمی کند، بلکه معمولا از طریق تماس نزدیک طولانی مدت و از طریق قطرات تنفسی، تماس مستقیم با بثورات و تاول یا مایعات بدن مانند بزاق فرد آلوده، منتقل می شود. همچنین انتقال از طریق تماس با ملحفه، حوله یا سیار اشیاء و سطوح آلوده صورت می گیرد؛ ویروس می تواند از طریق ترک های پوستی، چشم یا دهان وارد بدن شخص بشود، تماس با حیوانات آلوده نیز یکی از راه های انتقال است. 

هر کسی ممکن است به آبله میمون مبتلا شود. با این حال، بیشتر همجنس‌ گرایان، دوجنس ‌گراها و مردانی که با مردان رابطه جنسی دارند، تحت تأثیر قرار گرفته ‌اند. 

مقامات بهداشتی چند اقدام پیشگیرانه را توصیه می کنند. از جمله شستشوی منظم دست ها، اجتناب از تماس طولانی مدت چهره به چهره در داخل خانه، محدود کردن تماس های نزدیک، اجتناب از به اشتراک گذاشتن وسایل شخصی، تمیز کردن منظم سطوح  با پاک کننده ها، خودداری از تماس با رختخواب یا لباس های فرد مبتلا به ویروس و خودداری از دست زدن به ضایعات پوستی.

جهت مشاهده منبع این خبر اینجا کلیک کنید

 

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید