مقالاتمقالات اجتماعی

گسترش بخش خصوصی درمان، یاری گرسیستم بهداشت کانادا یا باری بر دوش آن؟

مواجهه با بحران کمبود پرسنل در سیستم بهداشتی و کادر درمان، بحث ها درباره خصوصی سازی سیستم بهداشت کانادا را بار دیگر بر سر زبان ها انداخته است. اگرچه برای کاستن فشار از روی دوش بیمارستان ها اقدامات جدی باید صورت گیرد، با این حال راه اندازی مراقبت های خصوصی این چنینی کار چندان آسانی نیست. سیلویا جونز- وزیر بهداشت انتاریو- اعلام کرد طرحی برای تاسیس سیستم سلامت استان ارائه شده است؛ در این طرح مقرر شده تعداد جراحی هایی که با هزینه دولتی در کلینیک های خصوصی انجام می شود افزایش یابد. ساکنان انتاریو می توانند با ارائه کارت   OHIPاز امکانات سیستم بهداشت بهره مند شوند.

افزایش بخش خصوصی را هم می توان به چشم تهدیدی رو به رشد دید و هم می توان آن را راه حلی ممکن برای عبور از بحران کمبود نیروی انسانی در کشور دانست. در کانادا کلینیک های انتفاعی دهه هاست خدمات جراحی و دیگر مراقبت های پزشکی را در درجات مختلف انجام می دهند. موسسات تجاری در دوران پاندمی کمبود کادر درمان را – با هزینه ای بیشتر از بیمارستان ها- جبران کردند. موافقان طرح خصوصی سازی معتقدند این روش باعث کاهش فشار وارده به سیستم دولتی می شود، از طرف دیگر به باور مخالفان خصوصی سازی باعث هدر رفتن منابع شده و شکاف طبقاتی را دامن می زند.

در حال حاضر سیستم بهداشتی عملکرد مناسبی ندارد و عیوب و نقاط ضعف این سیستم روز به روز آشکارتر می شود. طرح خصوصی سازی، مزایا و معایب آن همواره مطرح بوده است، اما مسئله حیاتی این است که توسعه بخش خصوصی چگونه می تواند باعث بهبود ارائه خدمات به شهروندان شود. 

به نوشته سی بی سی، کانادا با کمبود شدید پزشک خانواده روبروست و میلیون ها کانادایی به مراقبت های بهداشتی اولیه دسترسی ندارند،  زیرا  از یک سو با بازنشستگی  پزشکان روبرو هستیم و از سوی دیگر هزینه دانشگاه های پزشکی تخصصی سرسام آور است. در دوران پاندمی نیز فقدان دسترسی به مراقبت های اورژانس و زمان های طولانی نوبت عمل جراحی تشدید شد.

در سال های 2020 و 2021 حدود نیمی از افراد مسن در ده استان  کانادا با مشکل دستیابی به مراقب پزشکی مواجه بودند و حدود 15 درصد از آن ها مراقبت مورد نیاز خود را دریافت نکردند. برای پر کردن  این خلاء از کلینیک های خصوصی در چند استان – از جمله کبک و نوادا- استفاده شد. در بریتیش کلمبیا نیز مقرر شده است هزینه های بیمه خصوصی و مازاد از حد مجاز فراتر نرود. 

هزینه های سیستم بهداشت کانادا میان بخش دولتی و خصوصی  به صورت 25-75 تقسیم شده و سهم هر کانادایی حدود 6666 دلار می شود، در سال 2021 قرار بود کشور بیش از 300 بیلیون دلار در بخش بهداشت هزینه کند که این کار کانادا را در سطح دیگر کشورهای ثروتمند جهان قرار می داد.

دکتر آدام هافمن- مالک چندین کلینیک خصوصی در کبک و نوا اسکوشیا- که زمانی یکی از طرفداران پروپاقرص طرح سرمایه گذاری دولتی در سیستم بهداشت بود، اما امروز معتقد است طرح تاسیس کلینیک های خصوصی می تواند به رفع مشکلات سیستم بهداشت کمک کند. بسیاری از بیمارانی که به اورژانس مراجعه می کنند در صورت رسیدگی در مراکز ارائه دهنده مراقبت های اولیه، کارشان به اورژانس بیمارستان ها نمی رسد. به منظور حل چالش های پیش روی سیستم بهداشت، کانادا نیازمند توسعه رسیدگی های اولیه خود است. برای ارائه سیستمی کارآمدتر، مقرون به صرفه تر و در دسترس همگان باید تمامی تلاش خود را بکار گیرد.

کولینفلود- رئیس تحقیقات سیاست و قانون سلامت و استاد دانشگاه اوتاوا- سیستم های مراقبت بهداشت در کشورهای گوناگون را مورد بررسی قرار داده و معتقد است مراقبت های خصوصی برآنند تا دسترسی اقشار کم در آمد به این نوع مراقبت ها  را دشوارتر سازند. به گفته او خصوصی سازی راه حلی موقت است که به جای تمرکز بر چگونگی اصلاح سیستم سلامت عمومی به آن متوسل می شوند. کشورهایی که سیستم های دولتی- خصوصی دارند زمان زیادی را صرف شناسایی چگونگی تنظیم بودجه بخش خصوصی می کنند تا این بخش تمامی منابع مالی را از سیستم بهداشت دولتی جذب نکند.

به نظر می رسد استخدام نیرو از آژانس های خصوصی نتوانسته است بحران موجود در انتاریو را حل کند، جایی که برخی بیمارستان ها به چنین کارگزاری هایی میلیون ها دلار بیشتر پرداخت می کنند تا نیروهایی برای کار در واحدهای مراقبت ویژه و اتاق های اورژانس بکار گیرند. شبکه بهداشت دانشگاه تورنتو(UHN)  در سال 2018 برای استخدام پرستار از آژانس های مختلف یک میلیارد دلار پرداخت کرد؛ این مقدار در سال 2022 افزایش یافت و به 6.7 میلیارد دلار رسید- بیش از 4 میلیون دلار از این پول  صرف استخدام پرستارهای خصوصی برای کار در آی سی یو های این مرکز شد. در دوران کووید این آژانس ها فعال تر شده و درآمد بیشتری کسب کردند؛ در این دوران بیمارستان ها به ازای هر ساعت اجاره نیروی کار مبالغ بیشتری پرداخت کردند.

طرفداران خصوصی سازی سیستم معتقدند سیستم بهداشت کانادا باید پذیرای ایده های جدید و تازه باشد، همان طور که وزیر بهداشت استان هفته پیش اعلام کرد انتاریو نباید از نوآوری و تغییر بهراسد. اما مخالفان طرح بر این باورند با وجود سیستم خصوصی فعلی نشانه ای از بهبود شرایط به چشم نمی خورد. نمونه های پیشین خصوصی سازی کمپانی های ارائه دهنده خدمات سلامت در کانادا نمونه های موفقی نبوده و هیچ اقدامی برای نیازهای پیچیده بیماران خاص و افرادی که با چالش های اجتماعی پیچیده روبرو هستند انجام نداده اند.

منبع خبــــــر

 

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید