اخباراخبار کانادا

گزارش جدید حاکی از کاهش 30 درصد یا بیشتر قیمت مسکن در کانادا

کانادا- طبق گزارش اخیر آکسفورد اکونومیکس، قیمت مسکن در کانادا همچنان در سال جاری کاهش بیشتری پیدا می کند. قیمت میانگین در حال حاضر 14 درصد از اوج آن در فوریه 2022 پایین تر است و تا اواسط سال جاری 16 درصد دیگر کاهش خواهد یافت. در مجموع قیمت ها 30 درصد و در بدترین حالت ممکن است تا 48 درصد کاهش یابد.

تونی استیلو، از مدیران آکسفورد اکونومیکس، گفت: سناریوهای مختلفی وجود دارد که نحوه عملکرد بازار مسکن در سال 2023 را تعیین می کند. اگر زنجیره های عرضه جهانی بهبود یابد و تورم کاهش یابد، قیمت مسکن می تواند 27 درصد سقوط کند که این بهترین سناریو است. یک بازار کار قوی همچنین می تواند بهبود اقتصادی را تسریع کند و اعتماد سرمایه گذاران را به بازار بازگرداند. وی افزود: ما شاهد رکود در بازار املاک و مستغلات و کاهش ساخت و ساز بودیم، اما اگر به اشتغالزایی ادامه بدهیم، بازار مسکن رونق خواهد گرفت.

بازار املاک و مستغلات 14 درصد از رشد اقتصادی کانادا را تشکیل می دهد. در صورت تزلزل، تأثیر قابل توجهی بر اقتصاد گسترده تر خواهد داشت.

طبق پیش بینی آکسفورد، کاهش قیمت در سطح محلی متفاوت خواهد بود. استیلو تاکید کرد که تورنتو، همیلتون و کیچنر-کمبریج- واترلو سریع ترین افزایش قیمت ها را تجربه کردند، بنابراین به ترتیب با 30 درصد، 34 درصد و 33.6 درصد بیشترین افت را دارند.

اما سایر اقتصاددانان، از جمله رابرت هوگ، اقتصاددان ارشد رویال بانک کاهش متوسط (14 درصدی) قیمت ها را پیش بینی می کنند. هوگ معتقد است تا اواسط سال، بازار با نرخ بهره بالاتر سازگار خواهد شد و حتی با وجود کاهش قیمت ها، قیمت مسکن در تورنتو احتمالا بالاتر از سطح قبل از پاندمی باقی می ماند.

منبع خبــــــر

 

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید