اخباراخبار کانادا

گروکشی آمریکا در قبال مسافران کانادایی طرح Nexus

سفیر کانادا در ایالات متحده اخیرا اعلام کرده که دولت واشنگتن برنامه مسافران مورد تائید طرح Nexus را به عنوان وثیقه نزد خود نگه می دارد؛ این اقدام در راستای تلاش های یکجانبه دولت ایالات متحده برای مذاکره مجدد در مورد توافقنامه پیش ترخیص 20 ساله بین این دو کشور، صورت گرفته است. 

در ضمن کریس هیلمن بسته ماندن 13 مرکز ثبت نام Nexus  را نا امیدکننده خواند، او حتی با وجود باز ماندن مراکز مرزی جنوب از آوریل، تقصیر را مستقیما به گردن ایالات متحده انداخت. 

او گفت که شایسته نیست ایالات متحده از چنین تاکتیک هایی برای به زانو درآوردن همسایه شمالی خود استفاده کند.

دلیل اصلی این مناقشه تا حد زیادی مبهم است. اما گویا دلیل اصلی آن درخواست آژانس حفاظت از گمرک و مرز ایالات متحده از دولت کانادا است؛ به موجب این درخواست که مدتهاست مطرح شده است، این آژانس از دولت کانادا می خواهد که افسران گمرک ایالات متحده از همان حقوق قانونی بهره مند شوند که در حال حاضر ماموران مراکز Nexus در مبادی مرزی مانند فرودگاه ها و گذرگاه های مرزی کانادا، از آنها برخوردارند.

هیلمن در این رابطه گفت که تنها راهکار حل این مناقشه، کوتاه آمدن ایالات متحده از مواضع خود است، زیرا اجابت این درخواست براساس قوانین کشور کانادا غیرممکن است. 

این مناقشه آخرین مورد تهدیدآمیز بین کانادا و ایالات متحده از زمان به قدرت رسیدن جو بایدن در سال 2021 در کاخ سفید نیست. اما اولین موردی است که به لفاظی های غیردیپلماتیک منجر شده است. 

الزام به واکسیناسیون مورد دیگری است که باعث شکل گیری مناقشات مرزی بین این دو همسایه شده است. زیرا با وجود اینکه دولت کانادا الزام به واکسیناسیون را برای مسافران خارجی لغو کرده است، دولت آمریکا هنوز هیچ اقدامی در این زمینه در مورد مسافران کانادایی انجام نداده است.

منبع خبــــــر

 

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید