مقالاتمقالات اجتماعی

گرمای شدید، قاتل جهانی!

بیش از 1000 نفر در  دمای 52 درجه سانتیگراد عربستان در مراسم حج امسال جان خود را از دست دادند. در جریان گرمای شدید اخیر مکزیک، حدود 2300 مورد گرمازدگی گزارش شده است. در میانه طولانی ترین موج گرمای ثبت شده در هند، هشت نفر تنها طی 2 ساعت جان خود را از دست دادند. 

با اینکه در نیمه سال 2024 هستیم، اما آمار مرگ و میر جهانی ناشی از افزایش دما بسیار قابل توجه  بوده است، و اکنون تصویر واضح تری از گرمای شدید به عنوان یکی از شرایط اضطراری و مرگباری که تقریبا سراسر جهان با آن مواجه هستند، نمایان می شود.

اینکه گرمای شدید می تواند کشنده باشد یک راز نیست. پزشکان مدت‌ هاست هشدار داده‌ اند که افزایش دما منجر به شرایطی مانند گرمازدگی شده و یا بیماری ‌های زمینه ‌ای مانند دیابت، آسم یا بیماری‌ های قلبی عروقی را تشدید می کند. 

بیش از 100 رکورد گرما در کانادا تنها در روز چهارشنبه گذشته شکسته شد، در حالی که تحقیقات جدید نشان می دهد که اثرات گرما بر بدن انسان بسیار بدتر از چیزی است که قبلا تصور می شد.

تعداد روزهای به شدت گرم و آمار مرگ و میر هر دو در حال افزایش است

دانشمندان برجسته آب و هوایی، 76 موج گرمای شدید را در 90 کشور جهان در یک دوره 12 ماهه که از می 2023 آغاز شد، بررسی کردند. در گزارش منتشر شده آمده است که طی دوره مورد اشاره 6.3 میلیارد نفر – حدود 78 درصد از جمعیت – حداقل 31 روز گرمای شدید را تجربه کردند. 

اندرو پرشینگ، معاون علوم آب و هوا در Climate Central مستقر در ایالات متحده، موج گرمایی که بخش بزرگی از آمریکا و شرق کانادا را در طول هفته گذشته فرا گرفت، ردیابی کرده و می گوید: چنین رویدادهایی واقعا نشان می دهد که این گرما چقدر غیرعادی است، و چگونه ارتباط بسیار قوی با آلودگی کربنی در جو وجود دارد.

این تغییرات اقلیمی فاجعه بار بستری شدن در بیمارستان را افزایش می دهد، به شدت به جمعیت آسیب پذیر ضربه می زند و باعث تلفات بیشتر در میان جوامع حاشیه نشین و گروه های قومی خاص می شود.

طبق مطالعه ملی اداره آمار کانادا در مورد مرگ ‌های مربوط به رویدادهای گرمای شدید، بین سال‌ های 2000 تا 2020، حدود 670 مرگ بیشتر از حد معمول در 12 شهر بزرگ این کشور ثبت شد. 

اثرات جدی بر سلامتی

امواج گرما با اثرات جدی بر سلامتی، از جمله نرخ بالاتر خودکشی در ایالات متحده و مکزیک، و همچنین نرخ بالاتر زایمان زودرس در گروه‌ های محروم از نظر اقتصادی و اجتماعی مرتبط است. حتی واکنش طبیعی تعریق می تواند خطر حمله قلبی و سکته را افزایش دهد.

دکتر متیو بنت، متخصص قلب و رئیس انجمن قلب و عروق کانادا توضیح می دهد: می دانیم که وقتی زیاد عرق می کنیم، خون غلیظ تر می شود و احتمال لخته شدن افزایش می یابد. 

هنگامی که درجه حرارت به بالاترین حد می رسد، می تواند بر هر عضو بدن و همچنین شناخت ذهنی تاثیر بگذارد. گرما همچنین می تواند باعث ایجاد ادم (تورم)، بثورات، گرفتگی عضلات و شرایط خطرناک تری مانند سرگیجه و استفراغ شود. 

از آنجایی که تغییرات آب و هوایی این رویدادهای گرمایی را افزایش می دهد، کارشناسان خواستار اطلاع رسانی بیشتر در جامعه پزشکی در مورد مسایل بهداشتی مرتبط با گرما و درک اینکه چه کسانی در معرض خطر بیشتر قرار دارند، می باشند. 

منبع خبــــــر

 

 


نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock را متوقف کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید