اخباراخبار کانادا

گرمای بی سابقه سال 2023 دانشمندان را نگران کرده است

آخرین محاسبات چندین نهاد علمی نشان می دهد زمین رکورد گرمای جهانی را در سال 2023 شکست. دانشمندان می گویند آنچه ممکن است در پس این اعداد و ارقام باشد، به مراتب بدتر است. 

آسوشتید پرس با چندین دانشمند در مورد معنای این رکوردشکنی صحبت کردند. اکثر آنها گفتند نگران شتاب گرفتن تغییرات آب و هوایی هستند . 

کاترین جیکوبز، از دانشگاه آریزونا، گفت: گرمای سال گذشته یک پیام چشمگیر از طرف مادر طبیعت بود. دانشمندان می گویند گرم شدن هوا ، موج های گرمای کشنده و پرهزینه، سیل، خشکسالی، طوفان و آتش سوزی های جنگلی را شدیدتر و محتمل تر می کند.

بر اساس محاسبات دو آژانس علمی برتر آمریکا و سرویس هواشناسی بریتانیا، میانگین دمای جهانی رکورد قبلی را کمی بیش از یک چهارم درجه (0.15 درجه سانتیگراد) شکست. 

تعدادی از دانشمندانی که این محاسبات را انجام دادند گفتند آب و هوا در سال 2023 رفتارهای عجیبی داشته است. آنها نمی ‌دانند که آیا تغییرات آب و هوایی ناشی از انسان و یک ال نینو طبیعی است یا پدیده سیستماتیک دیگری در راه است. 

تقریبا هر دانشمندی که به سؤالات اسوشیتد پرس پاسخ داد، گازهای گلخانه‌ ای ناشی از سوزاندن سوخت ‌های فسیلی را به‌ عنوان بزرگ‌ ترین دلیل گرمای بی سابه ذکر کردند. آنها گفتند دما معمولا در اواخر زمستان و بهار بالاتر از حد نرمال است. اما بالاترین گرمای سال 2023 در حدود جون شروع شد و برای ماه ها در سطوح بی سابقه باقی ماند.

دانیل سواین، دانشمند آب و هوای دانشگاه UCLA، گفت: شواهدی وجود دارد که نشان می‌ دهد سرعت گرمایش در دهه گذشته اندکی سریع ‌تر بوده است. 

سازمان جهانی هواشناسی، با ترکیب اندازه ‌گیری‌های اعلام شده روز جمعه با محاسبات ژاپنی و اروپایی که در اوایل این ماه منتشر شد، سال 2023 را 1.45 درجه سانتی‌ گراد (2.61 درجه فارنهایت) گرم ‌تر از دمای پیش از صنعتی شدن اعلام کردند. 

منبع خبــــــر

 

 


نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock را متوقف کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید