مقالاتمقالات اجتماعی

گردشگری، قطعه گمشده پازل قانونی سازی ماری جوانا در کانادا

سه سال از قانونی شدن ماری جوانا در کانادا گذشته و هنوز برای ایجاد یک صنعت گردشگری قدرتمند بر پایه ماری جوانا یک چیز کم است.

گردشگری بر پایه ماری جوانا مجموعه ای از فعالیت های تفریحی، رویدادها و اماکن اقامتی را شامل می شود که مصرف ماری جوانا به عنوان بخشی از آن تعریف شده باشد. اما کانادا هنوز فاقد قوانین لازم برای مصرف این ماده در اماکن عمومی است.

به نوشته وبسایت کانورسیشن، تحقیقات اخیر درباره صنعت ماری جوانا نشان می دهد وارد کردن مصرف این ماده به برنامه های گردشگری تاثیر مثبتی در هنجارسازی، پذیرش و تحمل آن از سوی عموم مردم دارد. در واقع، ارائه ماده ای که تا چندی پیش غیر قانونی و ممنوعه شمرده می شد، در قالب فضایی تفریحی و قانونی نقش مهمی در حذف برچسب منفی موجود بر روی آن خواهد داشت. 

 

گردشگری بر پایه ماری جوانا چیست؟

منظور از این اصطلاح اضافه کردن ماری جوانا به برنامه های گردشگری و تفریحی است که می تواند شامل کمپانی های توریستی، هتل هایی که مجوز مصرف ماری جوانا در آنها داده می شود، خدمات مصرف، تور فروشگاه های ماری جوانا، و رویدادهایی مانند فستیوال ها و اجرای نمایش باشد.

در مجموع، هدف از گردشگری بر پایه ماری جوانا افزایش آگاهی افراد درباره پرورش این گیاه، تاثیر آن بر بدن، شیوه های مختلف استفاده، و فرهنگ حاکم بر مصرف آن در نواحی جغرافیایی مختلف است.

برای مثال، کافی شاپ های آمستردام موفق شده اند به خوبی شیوه خرید و مصرف ماری جوانا را در فضای عمومی ، بدون ترس از سرزنش و قضاوت دیگران بین مردم خود جا انداخته و از این طریق توریست جذب کنند.

هرچند در کانادا نیز هتل ها و اماکن اقامتی توریستی که در دو سال پاندمی ضربه سنگینی را متحمل شدند، می توانند از این فرصت برای رونق دوباره و جذب توریست استفاده کنند، اما فقدان مقررات یکپارچه برای راه اندازی اماکن مصرف ماری جوانا و فراورده های آن مانع از گسترش توریسم بر پایه ماری جوانا شده است.

پر کردن این خلا نیز مستلزم دو تغییر اساسی است: اول اینکه قانونگذاران افکار قدیمی و اشتباهی را که ماری جوانا را به رفتارهای خارج از عرف و قانون شکنی ربط می دهد کنار بگذارند.

آموزش و آگاهی بخشی نسبت به تاثیرات ماری جوانا می تواند نقش موثری در رفع این سوء تفاهمات داشته باشد. دوم اینکه تعیین قوانین و مقررات باید به عنوان بخشی از زنجیره تامین ماری جوانا در کشور در نظر گرفته شود. تعریف اماکنی برای مصرف به اندازه تولید و فروش قانونی این محصول، حائز اهمیت است و اعطای مجوز از طریق مراجع ذیصلاح را می طلبد.

در واقع، صنعت هتلداری می تواند با کسب مجوز، خدمات مصرف ماری جوانا را به مشتریان و مسافران خود ارائه دهد، و یا در رویدادهای همگانی مانند کنسرت ها و فستیوال ها، اماکنی برای مصرف ماری جوانا پیش بینی شود.

قانونگذاری در این زمینه کانادا را به مقصد گردشگری افرادی تبدیل خواهد کرد که می خواهند مصرف قانونی و بدون ترس ماری جوانا را تجربه کنند؛ اقدامی که فراتر از مزایای اقتصادی، در تحقق هدف دولت مبنی بر کاهش آسیب ها، و محافظت از سلامت عمومی نیز موثر خواهد بود. این فرصتی است تا کانادا خود را به عنوان الگوی سیاستگذاری آگاهانه و مسئولانه در جهت رفع سوء تفاهمات از ماده ای که از دیرباز ممنوع و غیر قانونی شمرده می شده است، معرفی کند.

قانونگذاری و تعیین مقررات در این حوزه افق های جدیدی را پیش روی کانادا خواهد گشود و با کمک به صنعت گردشگری کشور، هم مسافران و هم شهروندان را منتفع خواهد کرد

جهت مشاهده منبع این خبر اینجا کلیک کنید

 

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید