مقالاتمقالات اقتصادی

گرانی مسکن و تنها یک گزینه؛ بازگشت فرزندان به خانه پدری

 

این روزها هزینه زندگی در تورنتو آنقدر بالا رفته که حتی اشاره کردن به آن نیز یک اقدام کلیشه ‌ای است. پس اگر به این نتیجه رسیده ‌اید که هرچه می ‌دوید هشت تان گرو نه تان است، بدانید که تنها نیستید و خیلی ‌ها شبیه شما هستند.

نظرسنجی ماه نوامبرHabitat for Humanity Canada  نشان داد که 55 درصد از ساکنان تورنتو نیمی از درآمد خود را صرف هزینه های مسکن می کنند.

بیش از 60 درصد از مردم این شهر نگران این هستند که برای تامین اجاره مسکن یا پرداخت اقساط وام مسکن مجبور شوند از نیازهای ضروری خود مانند غذا، پوشاک و تحصیل دست بکشند.

در عین حال آمارهای به روزشده مسکن کانادا نشان می دهد که 37580 آپارتمان کاندو یا 56.7 درصد از کل واحدهای ساخته شده از سال 2016 متعلق به سرمایه گذاران است.

بسیاری از کارشناسان معتقدند که افزایش تعداد املاک تحت مالکیت سرمایه‌گذاران، در نهایت منجر به کاهش حمایت از مستاجران و افزایش اجاره بها خواهد شد.

گاهی اوقات این بدان معناست که فقط یک گزینه برای شما باقی می‌ ماند و آن چیزی نیست جز بازگشت به خانه پدری و زندگی کردن با والدین.

در شرایط امروز این کار نه تنها باعث شرم نمی‌ شود، بلکه زمینه را برای پس ‌انداز نیز فراهم می ‌کند. سال گذشته آمار کانادا نشان داد که 47 درصد از جوانان بین 20 تا 34 ساله در خانواده‌ ای با حداقل یکی از والدین خود زندگی می‌کنند.

بازگشت به تورنتو

هرمان جاستینو که به عنوان توسعه‌ دهنده نرم ‌افزار کار می ‌کند، امسال پس از حدود دو سال زندگی در اتاوا به آپارتمان خانواده‌اش در اتوبیکو برگشت.

او دوره کارشناسی خود را در کارلتون به پایان رسانده بود و بعدا به لطف همه‌ گیری توانست آپارتمان ارزان تری برای اجاره پیدا کند. اما او در نهایت نتوانست به تنهایی زندگی کند.

جاستینو می ‌گوید: «اگر چه اتوبیکو در مرکز قرار ندارد و دقیقا جایی نیست که یک جوان حرفه‌ ای بخواهد در تورنتو زندگی کند، اما هنوز به اندازه کافی به امکانات و خدمات دسترسی دارد و به همین دلیل ارزش زندگی و پس انداز را دارد».

هر چند او به پرداخت اجاره خانه کمک می کند، اما می گوید خانواده اش بیش از یک دهه است که در این آپارتمان با اجاره تحت کنترل زندگی می کنند، بنابراین او تخمین می زند که آنها حدود 60 تا 70 درصد از مبلغ اجاره یک آپارتمان سه خوابه معمولی در آن منطقه را می پردازند.

این اقدام نه تنها برای او صرفه ‌جویی آشکاری را در پرداخت اجاره به همراه دارد، بلکه امکان استفاده مجدد از امکانات حمل و نقل عمومی تورنتو را برای او فراهم می ‌کند؛ زیرا از آنجایی که او در سال گذشته دانشجو بود، همچنان کارت دانشجویی متروی تورنتو را دارد.

در حال حاضر او قصد دارد همچنان در کنار خانواده ‌اش بماند، مگر اینکه فرصت ویژه ‌ای برای نقل مکان پیدا کند و یا اینکه معجزه ای رخ دهد و دستمزدش ناگهان افزایش یابد.

او در پایان گفت: «فکر می ‌کنم حالا که خوش شانسی به ما روی کرده و توانسته ایم چنین مکانی را با چنین قیمتی اجاره کنیم، بهتر است من نیز از مزایای آن استفاده کنم».

هزینه زندگی در شهر

آدام کارتر برای دوره کارشناسی در خانه ماند، بنابراین وقتی در سال 2019 فرصت نقل مکان در همان محله برای او فراهم شد، از آن استفاده کرد.

اما در اواسط سال 2021 به دلیل همه‌ گیری و تنهایی تصمیم گرفت دوباره به خانه پدری اش برگردد و با خانواده ‌اش زندگی کند.

او برای تقریبا 2 سال تنها زندگی کرد و هیچ هم اتاقی نداشت، به همین دلیل می ‌گوید که بازگشت به خانه کمی برای او سخت بوده است. اما این حرکت باعث شده که او تا حد زیادی در هزینه‌ هایش صرفه‌ جویی کند. اگر چه او هنوز هم در پرداخت هزینه خواربار، آب و برق و سایر هزینه‌ های خانه مشارکت می‌ کند، اما معتقد است که هزینه ‌های او نسبت به دورانی که به تنهایی زندگی می‌ کرد به میزان زیادی کاهش یافته است.

در حال حاضر برنامه او این است که تا جایی که می تواند در خانه پدری اش بماند. زیرا با توجه به شرایط فعلی مسکن، فکر نمی کند فعلا به دلیل افزایش سرسام آور اجاره، بتواند مکان مناسبی را اجاره کند.

این دو جوان تنها نمونه ای از جوانانی هستند که زمانی ترک خانه کرده اند، اما اکنون مجبورند برای گذران زندگی دوباره به آغوش خانواده خود برگردند؛ پس اگر شما هم چنین شرایطی دارید، بدانید که تنها نیستید!

منبع خبــــــر

 

 


نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock را متوقف کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید