مقالاتمقالات پزشکی

کیسه های نیکوتین چیست؟ چرا کارشناسان بهداشت کانادا احساس خطر کرده‌اند؟

 

ورود کیسه ‌های نیکوتین به بازار کانادا باعث بروز نگرانی‌ های گسترده در میان کارشناسان بهداشتی شده است. آنها به دلیل اینکه این محصولات در حال حاضر به صورت قانونی در دسترس کودکان قرار دارند، فورا خواستار تدوین مقررات در این زمینه شده اند.

گروهی از سازمان‌ های بهداشتی کانادا، از جمله انجمن سرطان کانادا، از دولت فدرال خواستند تا دسترسی به کیسه‌ های نیکوتین را محدود کند و گفتند این محصول حاوی «داروی اعتیادآور» است.

راب کانینگهام تحلیلگر ارشد سیاسی در انجمن سرطان کانادا، در یک کنفرانس رسانه ای گفت: «این اولین بار در بیش از 100 سال اخیر در کانادا است که فروش محصولات نیکوتین یک شرکت دخانی به کودکان، قانونی است. آنچه اتفاق افتاده به راحتی قابل درک نیست، اما متاسفانه اتفاق افتاده و اکنون تنها وظیفه ما اصلاح آن است».

وزارت بهداشت کانادا در 12 اکتبر فروش کیسه‌ های نیکوتین طعم‌ دار شرکت امپریال توباکو به نام Zonnic را در کانادا تایید کرد. براساس بیانیه مطبوعاتی این شرکت، این محصول می‌ تواند با رساندن نیکوتین به بدن، در زمینه ترک سیگار به بزرگسالان کمک کند.

با این حال، کارشناسان بهداشتی مانند کانینگهام معتقدند که اگر قوانین مشابه محصولات دخانی بر روی این محصول اعمال نشود، کودکان با خطر معتاد شدن به این محصولات روبرو هستند.

کانینگهام در ادامه گفت: «این کیسه های نیکوتین به وضوح برای جوانان جذاب هستند. قطعا طعم های مختلف و بسته بندی های رنگارنگ و کوچک آنها، کودکان را به یاد آبنبات می اندازد و همین امر باعث افزایش تمایل آنها به خرید این محصولات می شود. در نتیجه جوانان کم سن و سال به راحتی در دام اعتیاد گرفتار می شوند». 

کارشناسان در کنفرانس رسانه ‌ای روز سه ‌شنبه از دولت فدرال خواستند که کیسه‌ های نیکوتین را تحت عنوان محصولات نسخه ‌ای طبقه ‌بندی کند (این بدان معنی است که آنها در این صورت فقط در داروخانه ‌ها فروخته می ‌شوند) یا فروش آنها را تا زمانی که شکاف نظارتی بسته نشود، متوقف کند.

این کیسه های نیکوتین تا حدی شبیه آدامس هستند، اما فاقد برگ تنباکو می باشند. بر اساس مقاله ای که در سال 2023 در مجله دندانپزشکی بریتانیا منتشر شد، آنها معمولا به عنوان جایگزینی بدون دود برای محصولات تنباکوی سنتی مورد استفاده قرار می گیرند.

در این مقاله آمده است که این محصولات به طور فزاینده ای در سراسر جهان محبوب می شوند، زیرا در مقایسه با سیگار، یک محصول کم خطرتر محسوب می شوند.

در ادامه این مقاله آمده است که کیسه ‌های نیکوتین نسبتا جدید هستند و تاکنون تحقیقات گسترده و جامعی پیرامون آنها صورت نگرفته است. به همین دلیل در حال حاضر شواهد متقنی برای ارزیابی اثرات آنها بر سلامتی انسان ها وجود ندارد.

اریک گانیون معاون امور حقوقی و خارجی امپریال توباکو کانادا در یک مصاحبه در این باره گفت: «این محصول تنها چند هفته است که به بازار آمده است و یک درمان جایگزین نیکوتین محسوب می شود.

ما برای عرضه این محصول یک روند طولانی را برای کسب مجوز از وزارت بهداشت کانادا طی کردیم؛ یک فرآیند طولانی و پیچیده که حدود 2 سال طول کشید. با این وجود ما بالاخره توانستیم ثابت کنیم که این محصول به افرادی که می خواهند اعتیاد خود به سیگار را ترک کنند کمک می کند و در نهایت توانستیم مجوز بگیریم».

اما از آنجایی که کیسه ها دارای طعم های مختلفی هستند، کارشناسان معتقدند که ممکن است به راحتی با جذب جوانان، باعث اعتیاد آنها شوند.

سینتیا کالارد مدیر اجرایی سازمان پزشکان برای یک کانادا عاری از دود، در این کنفرانس رسانه ‌ای گفت: «ما در مورد اثرات سلامتی این محصولات اطلاعات کمی داریم. به نظر من خیلی ها به دلایلی آنها را بهتر از سیگار می دانند، اما وقتی صحبت از مصرف یک فرد جوان به میان می آید، دیگر این گونه نیست.

زیرا ما در این زمینه هیچ گونه اطلاعاتی نداریم، به همین ترتیب، 100 سال پیش نیز نمی دانستیم سیگار چقدر خطرناک است. ما نمی توانیم یک نسل تمام منتظر بمانیم تا ببینیم این محصولات چه بلایی بر سر جوانان ما خواهند آورد».

گانیون معتقد است که در هنگام اعطای مجوز برای فروش این محصولات، به همه جوانب قضیه توجه نشده است و فقط بزرگسالانی که قصد ترک سیگار را دارند، مورد توجه قرار گرفته اند.

تری دین رئیس و مدیرعامل انجمن ریه کانادا نیز طی بیانیه ای نشان داد که با این کارشناسان هم عقیده است. او در این باره گفت: «نیکوتین یک ماده مخدر اعتیادآور است که می تواند به اعتیاد مادام العمر منجر شود. 

برای مقابله با این مشکل، الزام به فروش آنها در قالب نسخه باید با فوریت انجام شود. زیرا شرکت های دیگری نیز برای فروش محصولات مشابه خیز برداشته اند و این نشان می دهد که اگر سریعا وارد عمل نشویم، ممکن است خیلی زود دیر شود!».

منبع خبــــــر

 

 


نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock را متوقف کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید