اخباراخبار کانادا

کودک سوری جنگ زده دیروز، جوان دانشجوی موفق امروز

جمیلا نحات در سال 2016 در سن 14 سالگی از جنگ سوریه فرار کرد و به همراه خانواده خود به کانادا آمد. 6 سال پیش وقتی جمیلا به کانادا آمد حتی یک کلمه انگلیسی نمی دانست و به دلیل جنگ چندین سال از تحصیل عقب افتاده بود، اما اکنون برنده بورسیه تحصیلی شده است و در رشته پرستاری دانشگاه مموریال نیوفاندلند (MUN) تحصیل می کند.

جمیلا نحات می گوید: «من بعد از ورود به کانادا تازه الفبای انگلیسی را یاد گرفتم. در ابتدا در مدرسه چیزی نمی فهمیدم، فقط سعی می کردم حروف را با هم جمع کنم و با ساخت کلمات بفهمم که معلمانم چه می گویند.

اما با حمایت و تشویق معلمانم انگلیسی را یاد گرفتم و موفق شدم از دبیرستان فارغ التحصیل شوم».

نحات در سال 2022 از دبیرستان هالی هارت در سنت جان فارغ التحصیل شد.

جمیلا در سال 2002 در ادلب سوریه به دنیا آمد. والدین او به همراه چهار خواهر و برادر کوچکترش در سال 2011 به لبنان فرار کردند.

نحات گفت: «وقتی ما به لبنان نقل مکان کردیم، دیگر نتوانستم به مدرسه بروم. زیرا هزینه های مدرسه بیش از توان مالی پدرم بود. وقتی فهمیدم قرار است به کانادا بیاییم بسیار خوشحال شدم، زیرا می دانستم دوباره می توانم به مدرسه برمی گردم. هیچگاه تاریخ 5 ژانویه 2016 را فراموش نمی کنم، یعنی زمانی که برای اولین بار پا در خاک کانادا نهادم».

نحات از کسانی می گوید که در مدرسه حامی و پشتیبان او بودند، یکی از آنها یک عضو تازه وارد مدرسه به نام گرگ سیمونز است. سیمونز درباره نحات می گوید: « خانواده نحات مجبور شدند تغییرات فرهنگی، زبانی و محیطی زیادی را تحمل کنند. اما جمیلا علی ‌رغم این چالش ‌ها، در طول سال ‌های دبیرستان‌ برای یادگیری زبان و پر کردن شکاف های‌ تحصیلی‌ اش به سختی تلاش کرد». 

میشل وال تسهیلگر اشتغال اجتماعی اتحادیه مرکز اجتماعی، به نحات کمک کرد تا بورسیه تحصیلی بنیاد خانواده فرای که یک سازمان مستقر در ایالات متحده است را دریافت کند.

حالا جمیلا می تواند با این بورسیه تحصیلی در رشته پرستاری در دانشگاه به تحصیلات خود ادامه دهد و امیدوار است روزی بتواند پشت و پناهی برای خانواده اش باشد.

منبع خبــــــر

 

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید