اخباراخبار کانادا

کمک پزشکان کانادایی به همکاران ایرانی خود در ثبت خشونت رژیم جمهوری اسلامی

در حالی که رژیم به سرکوب مخالفان خود – حتی با اعدام معترضان- ادامه می ‌دهد، پزشکان در داخل و خارج از کشور برای ثبت اقدامات هولناک رژیم، دست به دست یکدیگر داده اند.

یک پزشک تروما در ایران که مشغول درمان جراحات وحشتناکی است که نیروهای امنیتی رژیم به معترضان وارد کرده اند، در مصاحبه با CBC News گفت:  تعداد افرادی که مخالف رژیم هستند بسیار زیاد است . شاید بیش از 80 درصد یا 90 درصد از همکاران من.

خبرگزاری CBC می گوید برای حفظ امنیت جانی این پزشک هویت او را فاش نکرده است. این پزشک افزود: من جراحاتی را در پاها، پشت و صورت ناشی از گلوله های تفنگ ساچمه ای دیده ام. یک مورد در بیمارستان ما وجود دارد که مربوط به کودک خردسالی است که از ناحیه صورت مورد اصابت گلوله قرار گرفته و هر دو چشم خود را از دست داده است.

معالجه معترضان مجروح برای پزشکان ایرانی، به خودی خود خطرناک است. این پزشک در ادامه مصاحبه با CBC گفت: من بیماران مجروح را در کلینیک درمان می کنم و این باعث شد از یک شماره ناشناس با مطب من تماس گرفته شود. این تماس از سرویس های اطلاعاتی گرفته شد. بنابراین ما در معرض خطر هستیم.

اواخر اکتبر، صدها تن از پزشکان متخصص که در بیرون انجمن پزشکی ایران اجتماع کرده بودند، پس از تیراندازی نیروهای امنیتی با تفنگ ساچمه ای، از ناحیه کمر و پا هدف گلوله قرار گرفتند.

هرچند ارسال اطلاعات از ایران دشوار است، اما پزشکانی که مجروحین را معالجه کرده اند، موفق شده اند جزئیات جراحات آنها را با همکاران خارجی خود، از جمله پزشکان در کانادا به اشتراک بگذارند.

دکتر سعید زواره، متخصص داخلی ونکوور، که سعی می کند با همکاران خود در داخل ایران در تماس باشد، می گوید: ما سعی می کنیم صدای آنها باشیم.

زواره، 53 ساله، کمی بیش از 20 سال پیش به کانادا مهاجرت کرد. او گفت پزشکان در ایران صدها اسکن از بیماران را برای او ارسال کرده اند که بسیاری از آنها جراحات وحشتناکی را نشان می دهد که توسط نیروهای امنیتی کشور وارد شده است.

زواره به سی بی سی نیوز گفت: من بیش از 50 مورد جراحات چشمی دیده ام، اما در آمریکا آنها یک پایگاه داده بزرگ با حدود 1000 مورد ثبت شده دارند. زواره افزود در برخی موارد بر اساس عکس یا اسکن بدن مجروحان توصیه های تشخیصی یا درمانی ارائه نموده است.

او گفت پزشکان کانادایی و خارج از کشور همچنین بسته‌ های حاوی لوازم، دارو و ابزار جراحی را از طریق پست ارسال کرده اند تا پزشکان در ایران بتوانند به جای کار در کلینیک، مراکز درمانی را در خانه خود راه‌ اندازی کنند.

خطرات پیش روی پزشکان ایرانی که مجروحین را درمان می کنند، توسط انجمن های پزشکی در سراسر اروپا و آمریکای شمالی تشریح شده است. انجمن پزشکی کانادا با انتشار بیانیه‌ ای از مقامات ایرانی خواست تا به پزشکان اجازه دهند بدون مداخله کار خود را انجام دهند.

انجمن پزشکی بریتانیا بیانیه مشابهی را منتشر کرد و از مقامات خواست آزار و شکنجه پزشکانی که مجروحین را درمان می‌ کنند، متوقف کنند.

یکی از پرونده ها علیه پزشکان مربوط به دکتر حمید قره حسنلو است که به اعدام محکوم شده است. زواره می گوید انجمن های پزشکی در سراسر جهان برای نجات جان او تلاش می کنند.

دکتر نادر فلاح، دندانپزشک بریتانیایی، مستقر در لندن، تظاهرات ترتیب داده و در سراسر اروپا سفر کرده تا دولت‌ ها را برای اعمال مجازات ‌های شدیدتر علیه رژیم ایران تحت فشار قرار دهد. در حالی که فلاح گفت قبول دارد که حمایت جامعه پزشکی خارجی از پزشکان ایرانی محدود است، اما معتقد است با مستندسازی تخلفات می ‌توان فشار بر رژیم ایران را ادامه داد.

پزشکی که از ایران با CBC مصاحبه کرد، گفت حمایت ها از کانادا، بریتانیا و فراتر از آن حیاتی است و ادامه خواهد داشت. او افزود: ترس از ابراز مخالفت باعث شده رژیم برای مدت طولانی در قدرت بماند. این ترس در حال از بین رفتن است و هر روز بر تعداد افرادی که مخالفت خود را ابراز می ‌کنند افزوده می شود.

منبع خبــــــر

 

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید