مقالاتمقالات اجتماعی

کمپین تغییر نام میدان یانگ داندس

 

رای شهرداری تورنتو به حذف نام فعلی میدان یانگ داندس در ابتدا با مقاومت شدید محلی مواجه شده است، همین امر باعث شکل گیری کمپینی شده که هدف آن جلوگیری از تغییر نام این فضای عمومی بزرگ است؛ میدانی که قرار است در آینده نزدیک نام خود را با سانکوفا تغییر دهد.

شورای شهر تورنتو در ماه دسامبر به تغییر نام میدان شلوغ یانگ داندس رای مثبت داد. این تصمیم باعث شد که گروهی با ارائه یک درخواست در change.org خواهان متوقف کردن این طرح شوند.

این طومار از همان روز رای گیری شورا برای تغییر نام این میدان و ایستگاه مجاور آن، راه اندازی شده است و تاکنون توسط 25 هزار نفر از شهروندانی که با این طرح مخالف هستند، به صورت اینترنتی امضا شده است. 

خیابان داندس، میدان عمومی، کتابخانه عمومی جین/داندس و دو ایستگاه متروی TTC در حال حاضر نام یک شخصیت تاریخی بحث ‌برانگیز به نام هنری دانداس را یدک می کشند. فردی که گفته می شود اقدامات او در هنگام لغو تجارت برده داری توسط بریتانیا به بردگی طولانی مدت و رنج مردم انجامیده است. 

بحث های سیاسی زیادی در این زمینه درگرفته است. بسیاری از چپ ها معتقدند که هنری دانداس با اقدامات خود نقش مهمی در کند شدن روند توقف تجارت برده در اواخر قرن هجدهم داشته است. در مقابل مفسران محافظه‌ کار استدلال کرده ‌اند که خود دانداس طرفدار لغو این قانون بوده است و در عوض نام جایگزین این میدان یعنی سانکوفا، با تجارت برده ارتباط دارد.

این نشان می دهد که این موضوع نیز مانند سایر مشکلاتی که در جامعه مدرن مطرح می شوند، دارای موافقان و مخالفانی از دو سمت چپ و راست است و هیچ یک از طرفین از راهکار طرف مقابل راضی نیست.

دانیل تیت یکی از نویسندگان کتاب The Flyer Vault که جز سازندگان این طومار است، در به ‌روز رسانی ژانویه 2024 تلاش کرد تا نام جدیدی برای این میدان پیدا کنند که مورد مقبول طرفین باشد و بدون سیاست زدایی این مشکل را حل کند.

تیت تصمیم گرفت به جای پیشنهاد دادن نام خاصی، از مردم نظرخواهی کند، به همین دلیل در یک پست اینستاگرامی پرسید: «کدام قهرمان تورنتو شایسته این است که نام او بر روی میدان داندس قرار بگیرد؟» و به مردم پیشنهاد داد که از میان شخصیت های افسانه ای تورنتو در حوزه های ورزش، موسیقی، سیاست، فرهنگ و غیره شخص مناسبی را انتخاب کنند که لیاقت نامگذاری این میدان را داشته باشد.

این نشان می دهد که بحث اصلی کسانی که این طومار را راه اندازی کرده اند، عدم توجه به مشارکت مردم و شفافیت در تغییر نام است. تیت در ادامه پست اینستاگرامی خود نوشت: «این یک سنت دیرینه است که خیابان ‌ها، پارک ‌ها و میدان‌ های شهر به نام افرادی نامگذاری شود که شهر را ساخته و به سمت جلو سوق داده اند، صرفنظر از خوش نامی یا بدنامی آنها». 

تیت معتقد است که صرف ‌نظر از منشا نام پیشنهادی، شهردار چائو و کریس مویز عضو شورای محلی با این کار مردم شهر را از مشارکت گسترده در تغییر نام میدان یانگ داندس محروم کرده اند و به همین دلیل از مردم خواست در یک تجربه‌ فکری کوچک شرکت کنند و نامی را پیشنهاد دهند؛ نامی که همه بتوانند بر سر آن به توافق برسند.

تیت معتقد است که مردم به راهکاری نیاز دارند که بتوانند پشت آن متحد شوند. او می گوید که در حال انجام یک آزمایش فکری در مورد نام‌ های مناسب ‌تر مانند میدان جکی شین یا میدان گوردون لایت ‌فوت است.

پست اینستاگرام او با استقبال مردم مواجه شد و خیلی ها نام هایی مانند جک لیتون پلازا و میدان کاردینال آفیشال را پیشنهاد کرده اند.

انتظار می‌رود که برنامه شهرداری برای تغییر نام میدان داندس در ماه‌ های آتی، یعنی زمانی که هیئت میدان یانگ داندس در مورد جزئیات مربوط به پذیرش نام جدید تصمیم گیری می کند، اعلام شود؛ که احتمالا پیش از پایان سه ماهه دوم سال 2024 خواهد بود.

 

 

/

منبع خبــــــر

 

 


نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock را متوقف کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید