مقالاتمقالات اجتماعی

کلاهبرداری سازمان‌یافته از غول‌های خرده فروشی آنلاین!!

 

یک کلاهبرداری سازمان یافته گسترده باعث شده که غول های تجارت آنلاین از جمله والمارت و آمازون، میلیون ها دلار متحمل ضرر شوند.

گویا یک گروه حرفه ای خلافکار، مشتریانی را استخدام کرده تا به دروغ ادعا کنند سفارش‌ های آنلاین آنها آسیب دیده یا هرگز نرسیده است.

بر اساس گزارش ها این گروه در قالب چندین گروه در تلگرام و ردیت آشکارا نکات کلاهبرداری را به مخاطبان خود آموزش می دادند.

به گفته دادستان های فدرال، این طرح کلاهبرداری هماهنگ که برای عودت کالاها طراحی شده بود، میلیون ها دلار هزینه برای خرده فروشان آنلاین مانند والمارت و آمازون در بر داشته است.

وکلای آمریکایی در کیفرخواستی که ماه گذشته تنظیم شد، توضیح دادند که چگونه یک باند خلافکار، خریداران را برای اقداماتی چون «خرید یک کالا، عودت کالا و بازپرداخت وجه خرید، نگهداری کالای عودت داده شده برای مصرف شخصی یا فروش برای کسب سود» به خدمت گرفته است.

در این رابطه ده نفر با عنوان گروه بازپرداخت آرتمیس  (ARG)به توطئه برای ارتکاب کلاهبرداری در قالب یک عملیات چند ساله در فضای آنلاین متهم شده اند. 

آمازون و والمارت هر دو این مساله را تایید کرده اند، اما حاضر نشدند اطلاعات بیشتری در این زمینه ارائه دهند.

بر اساس کیفرخواست این پرونده، گروه ARG جزئیات سفارش و پیام های رد و بدل شده بین مشتری و بخش های خدمات مشتری این شرکت ها را دریافت می کرد و از آنها سوء استفاده می کرد. 

اگر خرده ‌فروش حاضر می شد مبلغ سفارش را بازپرداخت کند اما کالا عودت داده نشود، ARG  درصد را کاهش می ‌داد و مشتری کالا را نگه می ‌داشت. خرده فروشانی مانند آمازون، والمارت و تارگت گاهی اوقات وقتی که هزینه ارجاع محصول از ارزش آن بیشتر است، حاضر می شوند که هزینه کالا را بدون مرجوع شدن آن بازپرداخت کنند.

از طرف دیگر اگر فروشنده، خریدار را ملزم به عودت کالا می کرد، ARG یک کالای تقلبی را مرجوع می کرد.

اگر خرده ‌فروش کالای جایگزین را ارسال می‌ کرد، ARG  محموله را دریافت می ‌کرد، آن را می ‌فروخت و عواید آن را با خریدار که کالای اصلی را نگه می ‌داشت، تقسیم می ‌کرد.

حتی بر اساس کیفرخواست، ARG تعدادی از پرسنل این شرکت ها از جمله کارکنان بخش مرجوعی کالا در والمارت را به استخدام خود درآورده بود، تا نرخ موفقیت کلاهبرداری خود را افزایش دهد.

دادستان ها می گویند که هزاران خریدار از طرح ARG استفاده کردند و توانسته اند با این کار، اقلامی را با 85 درصد تخفیف دریافت کنند. در ماه فوریه، یک کارمند دولت با استفاده از کلاهبرداری ARG یک کیف دستی کیت اسپید 541.41 دلاری خرید و در ماه مه از آن برای تهیه یک مک بوک پرو از آمازون استفاده کرد.

بر اساس اطلاعات درز کرده از این پرونده، حجم معاملات ARG بسیار زیاد بوده است. دادستان ها گفتند که تعداد مراجعات به قدری زیاد بود که یکی از متهمان یک واحد انبار اجاره کرده بود.

آمازون اذعان کرد که این کلاهبرداری بیش از 700 میلیون دلار برای این شرکت هزینه در بر داشته است. دادستان ها اعلام کردند که این کلاهبرداری در کل، میلیون ها دلار برای این غول های اینترنتی هزینه در بر داشته است.

در ضمن گزارش ها نشان می دهد که این گروه، کانال ها و گروه های متعددی را در شبکه های اجتماعی ردیت و تلگرام راه اندازی کرده بودند و در آنها به مخاطبان خود درس کلاهبرداری می دادند؛ این گروه ها گاها حتی تا 100 هزار نفر عضو داشتند!

منبع خبــــــر

 

 


نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock را متوقف کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید