علم و دانش

کشف محل کشیده شدن نقاشی مونالیزا توسط زمین‌شناسی!

پیزوروسو با بررسی کتاب راهنمای داوینچی به شهر کوهستانی لکو در ایتالیا رسید. وی معتقد است مونالیزا در همین مکان نقاشی شده است. به گفته پیزوروسو، زمین‌شناس و محقق دوران رنسانس ایتالیایی، او با ترکیب دو حوزه تخصصی خود، موفق شد محل دقیق ثبت نقاشی مشهور مونالیزای لئوناردو داوینچی را تعیین کند. برخلاف بسیاری از محققان عرصه هنر که روی شخصیت زن نقاشی تمرکز داشتند، پیزوروسو به کوه‌های موجود در زمینه تصویر توجه داشت. وی معتقد است مکان نقاشی کوه های آلپ در ایتالیا را نشان می‌دهد که بر فراز شهر لکو در کناره دریاچه کومو و پل آزونه ویسکونتی قرار دارد. این نظریه به تازگی در کنفرانسی در شهر لکو مطرح شد و توسط برخی محققان هنر رنسانس پذیرفته شد. 

زمین شناسی به نام داوینچی

داوینچی به دلیل داشتن تخصص در زمینه‌های متعدد، هنرمند، نقاش، معمار و مهندس توصیف شده است. اما پیزوروسو عنوان دیگری را هم به او اضافه کرده و وی را «پدر زمین‌شناسی» خوانده است. او می‌گوید: تمام نقاشی‌هایی که داوینچی در آن تصویری از یک سنگ ترسیم کرده را مورد بررسی قرار دادم و متوجه شدم نمایش سنگ‌ها در آن‌ها بسیار واقعی و دقیق است. 

پیزوروسو پیشتر نیز کتاب‌ها و مقالاتی در مورد مولفه های زمین‌شناختی در آثار هنری داوینچی مانند «مریم مقدس» منتشر کرده است. به نظر او داوینچی علاوه بر هنر، در علم زمین‌شناسی نیز استاد بوده است.  پیزوروسو برای تعیین دقیق منظره‌ای که در مونالیزا ترسیم شده، می‌گوید از دفترچه راهنمای خود داوینچی استفاده کرده است.  بسیاری از نظریه‌های پیشین بر یافتن پلی که در زمینه نقاشی دیده می‌شود تمرکز داشتند. اما صدها پل باستانی با معماری رومی در ایتالیا وجود دارد. پیزوروسو می‌گوید: پس فقط پیدا کردن پل کافی نیست. باید ببینیم داوینچی در آن منطقه حضور داشته است یا خیر. سپس باید تعیین شود آیا مولفه های زمین‌شناسی پس زمینه نقاشی با واقعیت همخوانی دارد یا نه. بعد هم باید مطمئن شویم آب  موجود در تصویر در واقعیت هم وجود دارد یا خیر.

پیزوروسو می‌گوید 20 سال پیش در لکو و با راهنمایی یک راهنمای کوهنوردی آلپ موفق شد سه عنصر یاد شده را پیدا کند. او  به همراه یک راهنما به کوه‌های آلپ رفتند و در بازگشت به شهر لکو متوجه شدند که آن مکان تطابق بسیار زیادی با  پس زمینه نقاشی مونالیزا دارد. پیزوروسو معتقد است 250 میلیون سال پیش این منطقه دریا بوده است. اما با گذر زمان، مرجان‌ها به سنگ آهک کوهستانی تبدیل شدند و یخچال‌های طبیعی، دریاچه‌ها را ایجاد کردند. همین دریاچه‌های یخچالی هستند که در پس‌زمینه نقاشی مونالیزا دیده می‌شوند و کوه‌های بزرگ  از آن بیرون می‌آیند.

 

منبع خبــــــر

 

 


نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock را متوقف کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید