اخباراخبار جهان

کشف رد پای صد میلیون ساله دایناسور در رستورانی در چین

چین- پس از اینکه یک مشتری تیزبین، متوجه گودال غیرمعمول در محوطه رستورانی در جنوب غربی چین شد، تحقیقات بیشتر مشخص کرد که این رد پای سنگی به یک دانیاسور تعلق داشته و 100 میلیون سال قدمت دارد. 

لیدا زینگ، دیرینه شناس و دانشیار، گفت: چندین گودال سنگی در رستورانی در لشان- استان سیچوان، ردپای دو ساروپود، نوعی دایناسور است که در دوره کرتاسه اولیه می زیسته است.

تیم زینگ با استفاده از یک اسکنر سه بعدی این کشف را تایید کردند.

ساروپودها که به دلیل گردن و دم بلندشان شناخته می شوند، بزرگترین حیواناتی بودند که تا به حال روی زمین راه رفته اند. زینگ گفت: دو ساروپود که رد پای خود را به جا گذاشته اند، احتمالا حدود 8 متر (26 فوت) طول داشتند. 

اگرچه فسیل های دایناسور زیادی از دوره ژوراسیک در سیچوان کشف شده، اما تعداد فسیل ها از دوره کرتاسه بسیار کمتر است. زینگ گفت: دوره کرتاسه زمانی است که دایناسورها شکوفا شدند. بنابراین این کشف بسیار ارزشمند و مهم تلقی می شود، زینگ کشف این فسیل در یک منطقه شهری را فوق العاده توصیف کرد و گفت: به ندرت می‌ توان فسیل ‌ها را در شهر پیدا کرد، زیرا همه آنها توسط ساختمان ‌ها پوشیده شده اند. 

اراضی که رستوران در آن واقع شده، قبل از تبدیل شدن به یک رستوران، به عنوان مرغداری مورد استفاده  قرار می گرفت. 

خوشبختانه مالک جدید که ظاهر طبیعی سنگ ناهموار را دوست داشت، از پوشاندن آن با سیمان خودداری کرده و آن را دست نخورده باقی گذاشت. صاحب رستوران محل را حصارکشی کرده است تا از راه رفتن مردم روی آن جلوگیری کند. وی می گوید احتمالا برای محافظت بیشتر ردپاها، سوله ای بر روی آن خواهد ساخت. 

منبع خبــــــر

 

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید