علم و دانش

کشف تابوت بزرگترین فرعون مصر بیش از سه هزار سال پس از مرگ 

تابوت سفالی گمشده متعلق به قدرتمندترین فرعون مصر باستان بیش از 3000 سال پس از مرگ او زیر یک صومعه کشف شد. 

باستان شناسان یک دفینه گرانیتی مرموز را که در زیر کف یک صومعه کشف شده بود، دوباره بررسی کردند و دریافتند که تابوتی که در آن قرار دارد متعلق به رامسس دوم است.

در ابتدا مومیایی یک کاهن اعظم در داخل تابوت پیدا شد، اما یافته جدید نشان می دهد که این کاهن مومیایی فرعون را از تابوت خارج کرد تا از تابوت برای دفن خودش پس از مرگ استفاده کند. پژوهشگر و مصر شناس فرانسوی، فردریک پایرادو، استاد دانشگاه سوربون، کشف جدید را پس از بررسی مجدد دفینه گرانیتی، انجام داد. او دریافت که سنگ گرانیت به طول 5 فیت و ضخامت 3 اینچ دارای نشان حکاکی شده رامسس دوم بود. 

باستان شناسان مدت ها می دانند رامسس دوم در تابوت طلایی دفن شد، اما مومیایی او در دوران باستان دزدیده شد و به یک تابوت سنگی منتقل شد که بعدا ویران شد. این کشف ثابت می کند که در عهد باستان، منطقه ملقب به دره پادشاهان نه تنها مورد غارت قرار گرفت بلکه اشیای دفن شده توسط حاکمان بعدی مصر مورد استفاده قرار گرفت. 

رامسس دوم قدرتمندترین فرعون مصر تلقی می شود. او چندین عملیات نظامی را رهبری کرد و امپراتوری مصر را گسترش داد تا از سوریه در شرق تا نوبیا در جنوب امتداد یابد. 

دانشمندان مصری و انگلیسی چهره رامسس دوم را در سال 2022 با استفاده از مدل سه بعدی جمجمه او بازسازی کردند. آنها سپس روند پیری را معکوس کردند و ساعت را تقریبا نیم قرن به عقب برگرداندند تا چهره او را در اوج قدرت نشان بدهند. 

 

منبع خبــــــر

 

 


نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock را متوقف کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید