اخباراخبار جهان

کسب درآمد میلیون دلاری یوتیوب از کانال های تغییرات آب و هوایی 

 

بر اساس گزارشی که روز سه شنبه منتشر شد، یوتیوب سالانه میلیون ها دلار از تبلیغات در کانال هایی که ادعاهای نادرست در مورد تغییرات آب و هوایی دارند، درآمد دارد؛ زیرا سازندگان محتوا از تاکتیک های جدیدی استفاده می کنند که سیاست های این پلتفرم را در زمینه مبارزه با اطلاعات نادرست، دور می زنند.

مرکز مقابله با نفرت دیجیتالی (CCDH) از هوش مصنوعی برای بررسی رونوشت های 12058 ویدیو منتشر شده در شش سال گذشته در 96 کانال یوتیوب استفاده کرد. یوتیوب متعلق به شرکت آلفابت، شرکت مادر گوگل است.

در این گزارش آمده است که این کانال ها محتواهایی را تبلیغ می کنند که اجماع علمی در مورد تغییرات آب و هوا را تضعیف می کنند و بر سر راه اقداماتی که رفتار انسان ها را در این حوزه تحت نظارت قرار می دهند، سنگ اندازی می کنند. 

تغییر استدلال

CCDH یک سازمان غیرانتفاعی است که سخنان مشوق نفرت را در فضای آنلاین رصد می کند. این سازمان اعلام کرد که بر اساس تحلیل های انجام شده به این نتیجه رسیده است که محتواهای منکر تغییرات آب و هوایی، از ادعاهای نادرست مبنی بر اینکه گرمایش جهانی اتفاق نمی افتد یا ناشی از گازهای گلخانه ای (ناشی از سوزاندن سوخت های فسیلی) نیست، فاصله گرفته اند. بر اساس خط مشی گوگل، ویدیوهایی که از چنین ادعاهایی حمایت می کنند، صراحتا از کسب درآمد تبلیغاتی در یوتیوب منع می شوند.

در عوض این گزارش نشان داد که 70 درصد از محتواهای انکار شرایط آب و هوایی منتشر شده در یوتیوب در سال گذشته، بیشتر بر حمله به راهکارهای آب و هوایی متمرکز بوده و سعی کرده اند که این راهکارها را غیرقابل اجرا نشان دهند و به مخاطبان بقبولانند که گرم شدن کره زمین بی‌ ضرر یا حتی سودمند است و از طرف دیگر تلاش دارند علم آب و هوا و جنبش زیست ‌محیطی را غیر قابل اعتماد جلوه دهند. این در حالی است که تعداد این محتواها پنج سال قبل فقط 35 درصد بود.

عمران احمد مدیر اجرایی CCDH در تماس با خبرنگاران گفت: «جبهه جدیدی در این نبرد گشوده شده است. زیرا افرادی که قبلا به ما می گفتند تغییرات آب و هوایی وجود ندارد و آن را انکار می کردند، اکنون می ‌گویند تغییرات آب و هوایی در حال رخ دادن است، اما امیدی نیست و هیچ راه‌ حلی وجود ندارد».

یوتیوب از سیاست هایش دفاع می کند

به گفته  CCDH یوتیوب سالانه 13.4 میلیون دلار از تبلیغات در کانال های فعال در این زمینه درآمد کسب می کند. این گروه گفت که مدل هوش مصنوعی یوتیوب به گونه ای ساخته شده است که بتواند بین شک منطقی و اطلاعات نادرست تمایز قائل شود.

یوتیوب در بیانیه ای مستقیما در مورد این گزارش اظهار نظر نکرد، اما از سیاست های خود دفاع کرد.

یکی از سخنگویان یوتیوب گفت: «بحث در مورد موضوعات مربوط به تغییرات آب و هوایی، از جمله سیاست های عمومی یا تحقیقات در این زمینه مجاز است. با این حال، زمانی که محتوا از مرز انکار تغییرات آب و هوایی عبور می کند، نمایش تبلیغات در آن ویدیوها را متوقف می کنیم».

CCDH از یوتیوب خواست تا سیاست خود را در مورد محتواهای انکار تغییرات آب و هوایی به روز کند و گفت این تجزیه و تحلیل می تواند به جنبش محیط زیستی برای مبارزه با ادعاهای نادرست در مورد گرمایش جهانی، کمک شایانی بکند.

 

 

 

منبع خبــــــر

 

 


نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock را متوقف کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید