اخباراخبار کانادا

کریستیا فریلند، سیاستمدار مرموزی که ممکن است جانشین ترودو شود! 

جاستین ترودو نمی تواند برای همیشه در قدرت بماند و عدم محبوبیت او در سال 2024 نشانگر خوبی است که حزب لیبرال کانادا ممکن است به دنبال یافتن رهبر جدید باشد. 

خوشبختانه یک نامزد واجد شرایط وجود دارد. کریستیا فریلند (متولد 2 آگوست 1968) در آلبرتا ، از سال 2015 آماده است سکان رهبری حزب را در دست بگیرد. 

فریلند معاون نخست وزیر و وزیر دارایی کانادا، از دانشگاه هاروارد لیسانس تاریخ و ادبیات روسی را دریافت کرد و سپس تحصیلات خود را در مقطع فوق لیسانس در رشته مطالعات اسلاونیک در دانشگاه آکسفورد ادامه داد.  برنامه تبادل دانشجو با اوکراین دوران شوروی (بین سال های 1988 و 1989) فریلند را به دانشگاه تاراس شوچنکو در کیف فرستاد و در کنار بیل کلر، روزنامه نگار مشهور نیویورک تایمزقرار داد. 

پس از اینکه کلر و فریلند گورهای دسته جمعی بدون نام و نشان بیکیونیا را مستند کردند، پلیس مخفی شوروی فریلند را تحت نظر گرفت. سازمان امنیت شوروی (KGB)  نام رمز فریدا را برای فریلند انتخاب کرد. یکی از افسران سابق که وظیفه تحقیق درباره فریلند را به عهده داشت او را فردی قابل توجه با ذهنیت تحلیلی، باهوش، اجتماعی، پیگیر و مبتکر توصیف کرد. 

فریلند پس از منع شدن از ورود به اتحاد شوروی، در سال 1990، قبل از پایان دوره کارشناسی ارشد و قبل از شروع حرفه روزنامه نگاری برای کارآموزی به شاخه بین الملل یونایتدپرس منتقل شد. 

او از سال 1993 تا 2013 برای رسانه هایی مانند فایننشال تایمز، اکونومیست و واشنگتن پست کار کرد، مدتی به عنوان معاون Globe and Mail خدمت کرد ودر نهایت روزنامه نگاری را برای ورود به سیاست ترک کرد. 

او در سال 2015 در انتخابات میان دوره ای با 49 درصد آرا به عنوان نماینده حزب لیبرال به مجلس راه یافت و در سال 2015 توسط ترودو به عنوان وزیر تجارت بین الملل منصوب شد؛ فریلند در سال 2017 وزیر امور خارجه شد. موفقیت او در این سمت باعث شد در سال 2019 به سمت معاون نخست وزیر ارتقاء یابد. 

فریلند به عنوان وزیر دارایی، مذاکرات مجدد پیرامون توافقنامه تجاری سه جانبه کانادا با ایالات متحده و مکزیک را رهبری کرد. 

با چنین پیشینه سیاسی قوی، واضح است که فریلند برای سمت های بالاتر در حزب لیبرال در نظر گرفته شده است. اینکه او جانشین ترودو می شود یا نه، به تصمیم اعضای حزب بستگی دارد.

منبع خبــــــر

 

 


نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock را متوقف کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید