مقالاتمقالات سیاسی

کتاب طنز کودکانه ضد ترودو، در صدر فروش آمازون کانادا

کتاب طنز کودک چگونه نخست وزیر آزادی را دزدید، که در ضدیت با جاستین ترودو نوشته شده، به پرفروش ترین کتاب در سایت آمازون کانادا تبدیل شد. این اثر اقتباسی سیاسی از کتاب چگونه گرینچ کریسمس را ربود، است و مقابله ترودو را با آزادی بیان در دوران پاندمی و به ویژه توسل دولت به قانون شرایط اضطراری در برخورد با اعتراضات موسوم به کاروان آزادی را دستمایه طنز خود قرار داده است.

به نوشته وبسایت ترو نورث، داستان درباره شخصیتی است که در تمام کتاب از او فقط با عنوان نخست وزیر نام برده می شود اما شباهت غیر قابل انکاری با جاستین ترودو دارد. او از آزادی متنفر است و فکر می کند مردم کانادا برای خدمتگزاری به او آفریده شده اند. بنابراین انواع قوانین سختگیرانه را بدون توجه به حقوق و خواهش های آنها علیه شان اعمال می کند.

نخست وزیر قصه هم درست مانند گرینچ بسیار انتقامجو، بی اعصاب و البته ابله است و حتی در داستان تاکید می شود که مغز او یک سوم اندازه یک مغز طبیعی است. کتاب همچنین شامل شعرهای کودکانه بامزه و در عین حال تند و انتقادی نسبت به واکنش دولت در مقابله با پاندمی کووید-19 است و در آن یادآوری می شود که خیلی از آدم ها صرفا به این خاطر که نمی خواستند واکسن بزنند از کارشان اخراج می شدند.

درک اسمیت، نویسنده کتاب، یک گیمر است که سابقه نویسندگی اش به یک رمان کودکانه طنز دیگر، به نام بزن بریم برندون محدود می شود. او خود را از لحاظ سیاسی بی طرف معرفی می کند و می گوید در طول دوران بزرگسالی اش، بنا به اقتضای شرایط به گروه های سیاسی مختلفی رای داده است. 

اسمیت ادامه می دهد ایده نوشتن این کتاب از مشاهده ماجرای کاروان آزادی در اتاوا و برخورد ناامیدکننده دولت با معترضان به ذهنش رسید و او را واداشت با همکاری کید نایپ، تصویرگر، این کتاب را خلق کند.

البته همان طور که گفته شد در تمام کتاب، به دلایل حقوقی که در مقدمه توضیح داده شده است، نامی از جاستین ترودو برده نمی شود.

با وجود اینکه اعتراضات کاروان آزادی در ماه ژانویه به پایان رسید، کتاب هایی که درباره آن نوشته شده تازه به بازار آمده و آتش آن را روشن نگاه داشته است. علاوه بر این کتاب، اثر دیگری با عنوان کاروان آزادی: داستان سه هفته ای که دنیا را لرزاند نیز به زودی منتشر خواهد شد.

نوشتن کتاب های کودکانه طنز با موضوعات سیاسی رفته رفته در حال تبدیل شدن به یک ترند است. اسمیت پیش از چگونه نخست وزیر آزادی را دزدید، کتاب بزن بریم برندون را منتشر کرده بود که درباره پسری بود که هیچ کاری را نمی توانست درست انجام دهد اما در واقع طعنه ای بود به جو بایدن رئیس جمهور آمریکا. مت والش نیز اخیرا کتاب کودکانه ای را تحت عنوان جانی والروس منتشر کرده که ایدئولوژی ترنس جندر را به سخره می گیرد

منبع خبــــــر

 

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید