اخباراخبار کانادا

کاهـــــــش نرخ بهره در کـــــــانادا می تواند بر بازار مسکن تاثیر بگذارد 

به گفته مارک ارکولائو از TD Economics، اولین کاهش نرخ بهره برای کانادا در سال جاری می تواند در بهار امسال رخ بدهد. اقتصاددانان می گویند تمرکز بانک مرکزی کانادا اکنون به سمت کاهش نرخ است و این تغییر روند می تواند پیامدهایی برای بازار مسکن کشور داشته باشد. 

ارکولائو در یادداشت تحلیلی آورده است:  داده های اولیه بازار مسکن در ماه دسامبر به قوت گرفتن فعالیت فروش و کاهش لیستینگ ها در بازارهای اصلی اشاره دارد. 

نامبرده همچنین نوشت: تورم در جهت درست (کاهش) در حرکت است و پیش بینی می کنیم در سال 2024 بطور پایدار به زیر 3 درصد برسد. 

از سوی دیگر کارشناسان Royal LePage ادامه روند افزایش قیمت مسکن را پیش بینی می کنند. طبق گزارش اواسط دسامبر این شرکت، کانادایی ها می توانند تا پایان سال جاری انتظار افزایش 5.5 درصدی قیمت ها در مقایسه با 2023 را داشته باشند. 

Royal LePage  میانگین ملی قیمت خانه در سال 2024 را 843 هزار و 684 دلار پیش بینی کرده است. این پیش بینی بر این اساس که بانک مرکزی کانادا روند افزایش نرخ بهره را به پایان رسانده و نرخ وام دهی را تا نیمه اول سال 2024 در حد 5 درصد باقی خواهد گذاشت انجام شده است. این موسسه انتظار دارد بانک مرکزی اواخر تابستان یا پاییز سال آینده کاهش تدریجی نرخ بهره را آغاز کند. 

اما این پیش بینی با برآورد ارکولائو متفاوت است که می گوید بازارمسکن اولین کاهش نرخ بهره را در پایان نشست اپریل 2024 بانک مرکزی، مشاهده خواهد کرد.

منبع خبــــــر

 

 


نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock را متوقف کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید