اخباراخبار کانادا

کاهش قیمت مسکن؛ اما دست اکثر خانواده ها از بازار همچنان کوتاه!

اتاوا- طبق گزارش رویال بانک، علیرغم کاهش قیمت مسکن، خرید خانه برای بسیاری از کانادایی ‌ها آرزویی دست نیافتنی است.

طبق گزارش 30 سپتامبر، میانگین هزینه مالکیت مسکن 67 درصد بیشتر از هزینه ای است که یک خانوار متوسط می تواند بپردازد. یک خانواده متوسط بایستی 60 درصد از درآمد خود را صرف هزینه مالکیت نماید. 

طبق گزارش کمیته پارلمانی، میانگین قیمت مسکن در سطح ملی، در فوریه امسال بیش از 50 درصد بالاتر از دو سال قبل بود. متوسط ​​قیمت ملی یک خانه در فوریه به حدود 840 هزار دلار رسید، در حالی که در فوریه دو سال قبل حدود 551 هزار دلار بود. 

از فوریه تاکنون، قیمت ها هفت درصد کاهش یافته و در ماه آگوست به حدود 777 هزار دلار رسید. با این حال با افزایش نرخ‌ بهره، خرید خانه برای یک خانوار معمولی غیرممکن شده است.

با روش ابداعی صندوق بین ‌المللی پول که ظرفیت استقراض خانوارها و توانایی خرید خانه در شهرهای مختلف کانادا را بررسی می کند، خانه مقرون بصرفه برای خانوار متوسط می بایست حدود 465 هزار دلار قیمت داشته باشد، در حالی که میانگین ملی قیمت خانه 67 درصد بالاتر است. 

از دسامبر 2021 به اینسو، این شکاف از 45 درصد به 67 درصد افزایش یافته است. در حالی که یک خانوار متوسط کانادایی باید 60 درصد درآمد خود را برای پوشش هزینه های مالکیت خانه خرج کند، این نسبت برای خانوارهای ساکن تورنتو و ونکوور به ترتیب 83 و 90 درصد است. 

RBC و کمیته پارلمانی، بدتر شدن وضعیت را به هزینه های بالاتر وام مسکن نسبت می دهند. از مارچ به اینسو، بانک مرکزی نرخ بهره پایه را با 3 درصد افزایش به 3.25 دلار رسانده و انتظار می رود در ماه اکتبر مجددا نرخ را افزایش بدهد. افزایش نرخ بهره منجر به افزایش هزینه وام و از رونق افتادن بازار مسکن می شود. اما رکود بازار، چه زمان باعث مقرون بصرفه تر شدن قیمت ها می شود؟ 

بر اساس سناریوهای ارائه شده، قیمت ها احتمالا تا پایان سال 12 تا 23 درصد نسبت به اوج زمستان کاهش می یابد.

منبع خبــــــر

 

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید