علم و دانش

کاهش خطر نارسایی قلبی در افراد بالای 70 سال تنها با 500 قدم پیاده روی در طول روز

به گزارش ایران جوان و به نقل از goodnewsnetwork نتایج یک مطالعه جدید نشان می دهد که 500 قدم گام اضافی روزانه در افراد بالای 70 سال، خطر ابتلا به ناراحتی های قلبی را در آنها کاهش می دهد.

در این مطالعه مشخص شد سالمندانی که حدود 4500 قدم در روز برمی دارند، در مقایسه با افرادی که کمتر از 2000 قدم در روز برمی دارند، 77 درصد کمتر احتمال دارد در معرض خطر ابتلا به بیماری های قلبی، مانند حمله قلبی قرار بگیرند.

محققان در طول این مطالعه که 3.5 سال به طول انجامید به یافته های جالبی دست یافتند. در این مدت تنها حدود 3.5 درصد از شرکت کنندگانی که حدود 4500 قدم در روز برداشتند به یک مشکل قبلی مبتلا شدند، در حالی که 11.5 درصد از افرادی که در طول روز کمتر از 2000 قدم برمی داشتند به یک عارضه قلبی مبتلا شدند. 

دکتر ارین دولی سرپرست این تیم تحقیقاتی و استادیار اپیدمیولوژی دانشگاه آلاباما در این باره می‌ گوید: «قدم ها روشی مناسب برای ارزیابی فعالیت بدنی افراد هستند. تعداد قدم هایی که افراد به طور روزانه برمی دارند در افراد مسن، با کاهش خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی، رابطه مستقیم دارد.

تاکنون بیشتر مطالعات در این زمینه بر روی افراد میانسال متمرکز بوده اند و معمولا در آنها روزانه 10 هزار قدم به عنوان هدف مورد بررسی قرار گرفته است، در حالی که چنین هدفی غالبا برای افراد سالمند قابل دستیابی نیست».

شرکت ‌کنندگان در این مطالعه بخشی از یک گروه مطالعاتی بزرگ ‌تر بودند که متشکل از حدود 15700  نفر بزرگسال بود؛ این افراد در ابتدا برای مطالعه مستمر خطر آترواسکلروز در جوامع (ARIC) انتخاب شدند. تیم تحقیقاتی داده های سلامتی این افراد را به منظور بررسی هرگونه ارتباط احتمالی بین تعداد قدم های روزانه و بیماری های قلبی عروقی، مورد ارزیابی قرار دادند.

آنها برای بررسی اطلاعات 452 شرکت ‌کننده با میانگین سنی 78 سال، از یک دستگاه شتاب ‌سنج که شبیه به گام ‌سنج است استفاده کردند؛ این دستگاه تعداد قدم های روزانه این افراد را اندازه گیری می کرد؛ سپس محققان این داده ها را مورد تجزیه و تحلیل قرار می دادند. شرکت کنندگان در این مطالعه، این دستگاه ها را به مدت سه روز یا بیشتر در طول هفته، به مدت 10 ساعت یا بیشتر به همراه داشتند؛ آمارها نشان دادند که میانگین تعداد گام های آنها حدود 3500 قدم در روز بوده است.

در ادامه گزارش goodnewsnetwork آمده است:

در طول این دوره 3.5 ساله، حدود 7.5 درصد از شرکت کنندگان یک بیماری قلبی عروقی، مانند بیماری عروق کرونر قلب، سکته مغزی یا نارسایی قلبی را تجربه کردند.

نتایج این مطالعه نشان داد سالمندانی که روزانه کمتر از 2000 قدم پیاده روی می کنند، بیشتر از سایرین در معرض ابتلا به بیماری های قلبی عروقی قرار دارند. 

در نهایت محققان به این نتیجه رسیدند که هر 500 گام اضافی در طول روز، 14 درصد خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی را کاهش می دهد. 

دکتر دولی به انجمن قلب آمریکا گفت: «ما وقتی فهمیدیم که هر 500 گام اضافی در طول روز، فواید زیادی برای سلامت قلب دارد، واقعا شگفت زده شدیم. 

با وجود اینکه ما نمی خواهیم اهمیت فعالیت های بدنی با شدت بالا را دست کم بگیریم، اما می توانیم بگوییم که هر تعداد گام اضافی در طول روز، فواید قلبی عروقی بی شماری برای افراد دارد».

پس اگر در اعضای خانواده تان فردی بالای 70 سال وجود دارد، حتما او را تشویق به پیاده روی کنید. 

این یافته ها ماه گذشته در نشست های علمی اپیدمیولوژی، پیشگیری، شیوه زندگی و سلامت متابولیک قلب در انجمن قلب آمریکا در بوستون ماساچوست ارائه شدند.

 

منبع خبــــــر

 

 


نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock را متوقف کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید