مقالاتمقالات پزشکی

کاهش خطر ابتلا به سرطان با تزریق داروی کاهش وزن!!!

تحقیقات اخیر نشان داده است که روش درمانی مانند اوزمپیک می‌تواند خطر ابتلا به سرطان را به طور چشمگیری کاهش دهد. این داروها که برای درمان چاقی و دیابت در نظر گرفته‌ شده اند یک انقلاب در روند مراقبت از سرطان ایجاد کرده اند. این داروها خطر سرطان‌های مرتبط با چاقی مانند سرطان سینه، سرطان پانکراس و سرطان کبد را تا یک پنجم و سرطان روده را  به میزان یک دوم کاهش می‌دهند.  سماگلوتاید استفاده شده در داروهای اوزمپیک قادر به “تاخیر یا جلوگیری” از سرطان است. این داروی تزریقی می‌تواند تمایل بیماران به سیگار کشیدن و مصرف الکل را کاهش داده و همچنین با تحریک پاسخ ایمنی و جلوگیری از التهاب، به کاهش خطر سرطان کمک کند.

یک تحقیق مقایسه‌ای 15 ساله بین میزان بروز سرطان در بیمارانی که حداقل یک سال از روش تزریقی برای کاهش وزن استفاده کرده بودند و بیمارانی که عمل جراحی باریاتریک انجام داده بودند و همچنین بیمارانی که هیچ درمانی نداشتند انجام شد. نتایج تحقیق نشان داد که خطر ابتلا به سرطان در هر دو گروه استفاده کننده از روش تزریق برای کاهش وزن و عمل جراحی باریاتریک به میزان 19 درصد کاهش یافته ،به ‌طوری‌ که بیمارانی که عمل جراحی باریاتریک داشته‌اند کاهش وزن قابل توجهی را تجربه کردند. دکتر سیندی لین و دکتر بنجامین لیو می گویند: یافته‌های ما به اندازه‌ای قابل توجه و قابل قبول هستند که می‌توانند الگوی مدیریت چاقی را تغییر دهند. 

این بیان نشان می‌دهد که یافته‌های آنان تاثیر ژرفی در کاهش خطر سرطان مرتبط با چاقی دارند. داروهای ذکر شده می‌توانند بهبود عملکرد سیستم ایمنی بدن، کاهش التهابات و تنظیم متابولیسم را تحت تاثیر قرار دهند و در نهایت از پیشرفت سلول های سرطانی در بیماران چاق جلوگیری می کند.

دکتر جولی گرالو برترین پزشک سرطان آمریکا و یکی از مسئولین اجرایی انجمن انکولوژی بالینی آمریکا گفت که استفاده از این داروها در مراقبت از سرطان بسیار موثر است و ما برای مدت طولانی درباره سندرم متابولیک و تاثیر آن بر خطر سرطان و عود بیماری صحبت کرده‌ایم. یک مطالعه جداگانه توسط دانشمندان در دانشگاه کیس وسترن رزرو  نشان داد که این داروها در بیماران دیابت نوع 2، خطر ابتلا به سرطان روده را تا نصف کاهش می‌دهند. هر چند از قبل معلوم بود که از دست دادن وزن می‌تواند به کاهش خطر سرطان کمک کند، اما به صورت دقیق می توان گفت استفاده از این روش تزریقی به صورت یکسان در تمامی بیماران دیابتی ابتلا به سرطان روده  را به میزان ۴۴ درصد کاهش داده است. 

 

منبع خبــــــر

 

 


نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock را متوقف کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید