مقالاتمقالات اقتصادی

کاهش حمایت کانادایی ها از سیاست های مهاجرتی دولت فدرال 

 

 

نتایج به دست آمده از دو نظرسنجی اخیر به کاهش روزافزون حمایت کانادایی ها از سیاست های مهاجرتی دولت لیبرال اشاره می کند. 

نتایج این دو نظرسنجی 30 اکتبر، پیش از رونمایی جدیدترین برنامه مهاجرتی دولت توسط مارک میلر، وزیر مهاجرت، شهروندی و پناهندگی کانادا، منتشر شد. 

برنامه مهاجرتی فعلی دولت فدرال که در سال 2022 رونمایی شد، با هدف جذب 465 هزار مقیم دائم جدید در سال جاری، 485 هزار در سال 2024 و 500 هزار نفر در سال 2025 تدوین شده است. وزارت مهاجرت می گوید در مسیر تحقق هدف تعیین شده برای امسال قرار دارد. 

طی سال گذشته، در بحبوحه افزایش نرخ بهره و افزایش هزینه های زندگی، جذب بالای مهاجران در کانادا، بحران کمبود مسکن و همچنین مشکلات سیستم مراقبت های بهداشتی را تشدید کرده است. 

طبق نظرسنجی موسسه Environics ، تعداد پاسخ دهندگانی که معتقد بودند مهاجرت تاثیر مثبت بر اقتصاد کانادا دارد نسبت به سال گذشته 11 درصد کاهش یافته و به پایین ترین سطح از سال 1998 رسیده است.

لیزا لالاند، مدیرعامل شرکت  Century Initiative، که از رشد مسوولانه جمعیت حمایت می کند، گفت: مهاجرت ما را به کشوری مرفه، انعطاف پذیر و تاثیرگذار تبدیل می کند، اما فقط در صورتی که به درستی انجام شود

یک نظرسنجی دیگر با شرکت 1500 نفر که توسط انجمن مطالعات کانادایی انجام شد، نشان داد 57 درصد از پاسخ دهندگان در کلانشهر تورنتو؛ 41 درصد در مونترال و 49 درصد در ونکوور تعداد مهاجران را بیش از حد می دانند. 

55 درصد از پاسخ دهندگان تورنتویی همچنین معتقد بودند که تعداد پناهجویان بیش از حد است. در مقایسه 40 درصد در مونترال و 39 درصد در ونکوور چنین اعتقادی داشتند. 

جک جدواب، رئیس ACS و Metropolis گفت: این نظرسنجی ها نشان دهنده تغییر احساسات عمومی در مورد تعداد مهاجران است و بخشی از این تغییر با کمبود مسکن و بخشی دیگر به فقدان آگاهی کانادایی ها از چشم انداز مهاجرت در این کشور مرتبط است. 

37 درصد از شرکت کنندگان در نظرسنجی گمان می کردند کانادا بیش از 250 هزار پناهنده در سال پذیرفته است، در حالی که تنها حدود 76 هزار پناهنده پذیرفته شده اند. آنها همچنین تعداد مقیمان دائم پذیرش شده را بیش از حد تخمین زدند، به طوری که 27 درصد از مردم معتقد بودند کانادا در حال حاضر سالانه 500 مهاجر تازه وارد می پذیرد. 

جدواب گفت: اطلاعات نادرست، نیاز به آموزش و اطلاع رسانی بهتر را برجسته می کند. سیاست گذاران باید به نحوه مدیریت مهاجرت و همچنین مدیریت افکار عمومی پیرامون آن توجه جدی تری داشته باشند و برای مردم مشخص کنند که چرا مهاجرت برای آینده کشور حیاتی است. 

وزیر مهاجرت می گوید نگرانی های عمومی را درک می کند، اما کاهش جذب مهاجر، گزینه مطلوبی نیست. زیرا مهاجرت از مهم ترین ابزارهای اقتصادی برای کشور است. 

در گزارش Environics and Century Initiative آمده است: 38 درصد از پاسخ دهندگان نگرانی هایی را مطرح کرده و معتقد بودند تازه واردان احتمالا در بحران فعلی مسکن نقش دارند. در حالی که در سال 2022، تنها 15 درصد چنین دیدگاهی داشتند. 

پاسخ دهندگان همچنان تورم، هزینه زندگی، اقتصاد و نرخ بهره را مهم ترین مسایل پیش روی کشور معرفی کردند. 

عقل سلیم می گوید اگر نمی توانیم مسکن مقرون به صرفه برای کانادایی ها ایجاد کنیم، چرا تعداد مهاجران را افزایش می دهیم؟ تازه واردین (چه مهاجر و چه پناهجو) در نهایت سر از خیابان ها در آورده یا با هزینه هنگفت برای مالیات دهندگان در سرپناه های موقت، مانند هتل ها، اسکان داده می شوند. 

نکته مهمی که بایستی به آن توجه کرد اینکه به نظر نمی رسد احساسات منفی عمومی نسبت به سیاست های مهاجرتی دولت فدرال متوجه خود مهاجران باشد. در واقع 42 درصد از پاسخ دهندگان گفتند مهاجران جامعه را به مکانی بهتر تبدیل کرده و تنها 9 درصد ادعا کردند تازه واردان وضعیت را بدتر می کنند. 

پاسخ دهندگان به نظرسنجی ها همچنین از دولت فدرال می خواهند که افراد دارای مهارت های تخصصی و تحصیلات عالی و همچنین پناهجویانی که واقعا در معرض سرکوب و خطر جانی هستند را در اولویت قرار بدهد. 

نتایج به دست آمده نشان داد کارگران خارجی موقت در مشاغل کم ‌مهارت و دانشجویان بین ‌المللی پایین ‌ترین رتبه را داشتند و تنها حدود یک سوم از پاسخ دهندگان معتقد بودند این دو گروه بایستی در اولویت قرار بگیرند. 

واقعیت این  است که دولت لیبرال، کشور را در بدهی سنگین غرق کرده و در چنین وضعیتی کانادایی ها باید اولویت نخست دولت باشند. 

منبع خبــــــر

 

 


نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock را متوقف کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید