اخباراخبار کانادا

کاهش تورم کانادا به کمترین میزان در یک سال اخیر

براساس داده ها معیار اصلی تورم کانادا به کمترین میزان خود در یک سال گذشته کاهش یافته است. این اتفاق تصمیم بانک مرکزی کانادا در مورد نرخ های بهره را با ابهام روبرو می کند.

براساس گزارش 17 ژانویه سازمان آمار کانادا، شاخص قیمت مصرف کننده نسبت به دسامبر 2021 حدود 6.3 درصد افزایش یافته است، این در حالی است که این شاخص نسبت به ماه قبل 6.8 درصد کاهش را نشان می دهد.

قسمت اعظم این کاهش درنتیجه کاهش قیمت بنزین بوده است، اگرچه اداره آمار کانادا خاطر نشان می کند که هزینه جایگزینی خانه، نفت کوره و کالاهای بادوام مختلف نیز نسبت به مدت مشابه سال گذشته کاهش یافته است.

بدون احتساب هزینه مواد غذایی و انرژی، تورم نسبت به دسامبر 2021 حدود 5.3 درصد افزایش یافته است که نسبت به تورم 5.4 درصد ماه نوامبر، کاهشی جزئی را نشان می دهد. این ارقام نشان می دهند که اگر چه کلیت نرخ تورم رو به کاهش بوده است.  اما فشارهای تورمی اساسی همچنان قوی هستند و این بدان معنی است که به احتمال زیاد بانک مرکزی کانادا همچنان به افزایش نرخ بهره ادامه خواهد داد.

این اعداد آخرین ارقام قابل توجهی هستند که بانک مرکزی کانادا پیش از تصمیم گیری در مورد پایان دادن به سیاست تهاجمی افزایش نرخ بهره یا حداقل توقف کوتاه مدت آن، بر روی میز خواهد داشت. بانک مرکزی کانادا در ماه دسامبر راه را برای تغییر موضع خود هموار کرد، در آن زمان هر چند نرخ معیار نیم درصد دیگر افزایش پیدا کرد، اما این بانک به صراحت اعلام کرد که حرکت بعدی آن به داده‌ هایی بستگی دارد که قبل از نشست این بانک در 25 ژانویه دریافت خواهد کرد.

با این وجود این ارقام هنوز با تورم هدف بانک مرکزی، 2 درصد فاصله دارند. از طرفی تیف مکلم رئیس کل بانک مرکزی قول داده که به چیزی کمتر از نرخ تورم هدف رضایت ندهد. از سوی دیگر براساس گزارش ها اقتصاد کانادا در ماه دسامبر بیش از 100 هزار شغل ایجاد کرده و به همین دلیل نرخ بیکاری به پنج درصد کاهش یافته است؛ جمیع این عوامل نشان می دهند که هنوز محرک های تورم قوی هستند و تنها راه سرکوب تورم، افزایش نرخ بهره است.

منبع خبــــــر

 

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید