اخباراخبار کانادا

کانادا ده ها فرد را در روسیه، ایران و میانمار در آستانه روز جهانی حقوق بشر تحریم کرد

دولت فدرال کانادا ده‌ ها مقام و شرکت از سه رژیم سرکوبگر جهان یعنی روسیه، ایران و میانمار را تحریم کرد. اما گروه‌ های حقوق بشری معتقدند که دولت اتاوا باید اقدامات بیشتری برای بزرگداشت روز جهانی حقوق بشر انجام دهد.

دولت اتاوا اخیرا اعلام کرد که تمامی دارایی های متعلق به 67 نفر و 9 نهاد روسی، ایرانی و میانماری را در کانادا مسدود می کند.

این تحریم‌ ها به مناسبت روز جهانی حقوق بشر اعمال شده است، اگر چه کارشناسان معتقدند که اتاوا فاقد ظرفیت کافی نظارت بر اجرای تحریم های موجود است.

افرادی که در این لیست قرار دارند، جزء مقاماتی هستند که اعتراضات علیه رژیم های روسیه و ایران را سرپرستی می کنند، برخی از آنها نیز جزء مدیران بلند پایه رسانه های دولتی ایران هستند.

وزارت دادگستری، کمیسیون انتخابات روسیه و سازمان ندامتگاه فدرال روسیه نیز شامل این تحریم ها می شوند.

در میانمار، این تحریم‌ ها بر حاکمان نظامی این کشور اعمال می ‌شود، آنها دولت منتخب دموکراتیک میانمار را در سال 2021 سرنگون کردند و به سرکوب اعتراض ‌ها و اقلیت‌ ها کمک کردند.

ملانی جولی وزیر امور خارجه دولت فدرال کانادا در بیانیه‌ای گفت: «ما تنها با پافشاری بر ارزش های انسانی و دفاع از آنها، می‌توانیم منشا تغییر باشیم. اما می دانیم که کارهای بیشتری باید انجام شود».

اما این اقدام دولت، گروه های حقوق بشری را چندان راضی نکرده است.

جان پکر، مدیر مرکز تحقیقات و آموزش حقوق بشر در دانشگاه اتاوا، گفت: «دولت فدرال با توجه به امکانات و ظرفیت های کشور ما، در زمینه حمایت از حقوق بشر کوتاهی کرده است».

پکر که در جمع خبرنگاران سخن می گفت، اعلام کرد که کانادا باید از تحریم های مقطعی و بی فایده دست بردارد و کارشناسان خود را به کشورهایی که خواهان حکمرانی بهتر و نظارت بر حقوق بشر هستند، اعزام کند.

دولت کانادا بارها نشان داده در زمینه رعایت حقوق بشر و اصول بشردوستانه در صحنه بین المللی، آن گونه که باید و شاید صدای مردم این کشور نیست.

منبع خبــــــر

 

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید