اخباراخبار کانادا

کانادا تسلیم باج گیری پوتین شد

کانادا- کلبی کوش، از ستون نویسان National Post مقاله ای را درباره مساله بازگرداندن توربین های خط لوله روسی به آلمان، منتشر کرده است و می نویسد: 

به گفته جاناتان ویلکینسون، وزیر منابع طبیعی کانادا، دولت ترودو مجوز زمانی محدود و قابل فسخی را اعطا خواهد کرد که به توربین های گاز خط لوله نورد استریم 1 اجازه می دهد از تعمیرگاه  Siemens AG در حومه مونترال، به آلمان بازگردانده شود. این تصمیم به معنای تسلیم شدن در برابر باج‌ گیری های ولادیمیر پوتین از غرب است. روسیه به دنبال دریافت تضمین بود که تحریم های کانادا برای مصادره تجهیزات زیمنس که برای بهره برداری خطوط لوله گاز روسیه ضروری هستند، استفاده نخواهد شد.

اگر کانادا روی موضع قبلی خود ایستاده بود، روسیه این توانایی را داشت که نورد استریم 1 را به طور کلی تعطیل کند و بحران انرژی در آلمان را بدتر کند.

در واکنش، وزیر خارجه اکراین تصمیم ویلکینسون برای رفع تحریم‌ ها را محکوم کرده و گفت: این تصمیم پیچیدگی های دموکراسی غربی را نشان می دهد. یعنی تلاش برای کمک به طرف متخلف در یک تهاجم غیرقانونی با ابزارهای کم و بیش اقتصادی. اینطور که به نظر می رسد و تمام عمر شنیده اید، جهان  بسیار به هم مرتبط است. زیرا تنها جایی که یک شرکت آلمانی می تواند تجهیزات روسی ضروری برای اقتصاد آلمان را تعمیر کند، مونترال کبک می باشد! 

چه کسی تصور می کرد کبک، که همیشه در برابر عبور خطوط لوله سوخت فسیلی از استان، موضع سختگیرانه اتخاذ می کند، بی سر و صدا با انجام تعمیرات دوره ای قلب تپنده سیستم تامین سوخت فسیلی اروپا، موافقت کند؟ زیمنس به مدت یک قرن در کبک حضور داشته و دولت کبک برای حفظ آن در استان، کمک مالی در اختیار آن قرار داده است. این امر کانادا را به شریک زیمنس تبدیل می ‌کند – مگر اینکه زیمنس تصمیم بگیرد از کبک خارج شود که مسلما برای لیبرال های فدرال، وحشتناک خواهد بود.

زیمنس شریک اساسی روسیه است که در حال حاضر همه ورق های تاپ بازی پوکر را در اختیار دارد. 

البته بایستی توجه داشته باشیم که توربین های مورد بحث تجهیزات متعلق به آلمان هستند و کانادا تحریم های اقتصادی بر علیه آن کشور ندارد. ضمن اینکه آلمان از اتاوا درخواست کرده اجازه بدهد توربین هایش را پس بگیرد. 

این تصمیم بسیار بزرگی بود که نمی ‌توان نادیده گرفت. صاحب نظران این سوال را مطرح می کنند که چرا وزیر منابع طبیعی چنین تصمیم بزرگی در مورد لغو تحریم ها می گیرد؟ آیا کانادا وزیر امور خارجه ندارد؟ شاید از آنجایی که موضوع یک مساله قانونی است، وزیر دادگستری فدرال می بایست این تصمیم را اتخاذ می کرد؟ آیا کانادا یک وزراتخانه مستقل برای تجارت بین المللی ندارد؟ پاسخی برای این سوالات در دست نیست!. فقط به نظر می رسد که کانادایی ها نوع خاصی از اداره کشور را پذیرفته اند، اینکه پرونده های مهم بر حسب مصلحت و نیاز روز، می توانند توسط هر یک از وزرای کابینه مطرح شوند. 

منبع خبــــــر

 

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید