اخباراخبار کانادا

کانادا به دنبال محدود کردن سلطه صاحبان سوپرمارکت ها بر تولیدکنندگان مواد غذایی

کانادا به دنبال تدوین اولین مجموعه قوانین برای صنعت خواروبارفروشی برای محدود کردن قدرت و نفوذ سوپرمارکت ها بر تولیدکنندگان مواد غذایی در بازاری است که تحت سلطه 5 سوپرمارکت زنجیره ای بزرگ قرار دارد. 

کارگروه تخصصی که مسوولیت تدوین قوانین را به عهده دارد به نقطه عطف مهمی دست یافته که شامل فرایندی برای حل اختلاف و تعیین جریمه برای متخلفان می باشد. البته این قوانین فعلا محدود به تعیین جریمه برای متخلفین و ایجاد یک شورای حقوقی برای حل و فصل می باشند. 

بسیاری از عرضه‌کنندگان کوچک ‌تر مواد غذایی می‌ گویند سال ‌ها بی عدالتی و قلدری صاحبان سوپرمارکت های بزرگ کانادایی – از جمله پرداخت هزینه بالا برای دسترسی به قفسه فروشگاه ها – را تحمل کرده اند.  

یادآور می شـــــــــــــــــــود کـــــــــــه شـــــــــــــــــــــرکت ‌های Loblaw، Empire Company (مالک Sobeys)، Metro و Walmart تقریبا 70 درصد بازار را در اختیار دارند و از نفوذ و قدرت خود برای اعمال فشار بر تولید کنندگان مواد غذایی استفاده می کنند. 

مدیران این شرکت ها به سوالات خبرنگاران تورنتو استار در مورد اینکه آیا به این کد و قوانین آن پایبند خواهند بود یا خیر، پاسخ ندادند. 

علیرغم انتقادها بر داوطلبانه بودن پیروی از قانون جدید، برخی از اعضای کارگروه به کارآمد بودن آن خوشبین هستند و می گویند مجموعه قوانین که حداکثر تا 18 ماه دیگر آماده می شود، در صورت نیاز قابل اصلاح خواهد بود تا الزامات بیشتری برای سوپرمارکت ها در نظر گرفته شود.  

اختلافات زنجیره تامین و خواروبارفروشی ها در سال 2020، زمانی که والمارت کانادا کارمزد و هزینه های قراردادن کالاها در قفسه ها را افزایش داد، شدت گرفت. ظرف چند ماه، Loblaw در همان جهت حرکت کرد و گفت این هزینه ها را برای ارتقاء فروشگاه ها و همچنین تجارت الکترونیکی افزایش می دهد.

منبع خبــــــر

 

 


نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock را متوقف کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید