اخباراخبار کانادا

کانادا برای اولین بار دارای مرز زمینی با اروپا شد

 

کانادا- برای اولین بار طی بیش از 70 سال، کانادا با کشوری غیر از ایالات متحده آمریکا دارای مرز زمینی شد. 

مرز مورد بحث حدود یک کیلومتر طول خواهد داشت و جزیره خالی از سکنه هانس در قطب شمال را که بین نوناووت و گرینلند قرار دارد به دو قسمت تقسیم می کند، یک طرف کانادا و طرف دیگر تحت کنترل پادشاهی دانمارک خواهد بود. 

این جزیره صدها کیلومتر از نزدیکترین سکونتگاه انسانی فاصله دارد و شواهد اندکی دال بر استفاده از آن توسط اینویت ها وجود دارد با این حال، این تنها مکان در آمریکای شمالی است که امکان عبور زمینی به اروپا را فراهم می کند. 

آخرین باری که کانادا مرز زمینی غیرآمریکایی داشت در سال 1949 بود، زمانی که نیوفاندلند و لابرادور هنوز قلمرو مستقل بریتانیا بود. Dominion سابق در آن سال به عنوان دهمین استان کانادا وارد کنفدراسیون شد و عملا مرز بین المللی بین کبک و لابرادور را از بین برد.

کانادا و دانمارک نزدیک به 50 سال است که بر سر جزیره 1.3 کیلومتر مربعی هانس با یکدیگر اختلاف دارند.

دانمارکی ها می گویند مالکیت آنها بر این جزیره به دوران استعمار وایکینگ ها در گرینلند باز می گردد. نام آن از هانس هندریک گرفته شده است که در طول قرن نوزدهم به عنوان راهنمای کاوش های قطب شمال خدمت می کرد.

ادعای دانمارک در مورد جزیره هانس در سال 1933 زمانی که دیوان بین المللی ادعای آمریکا در مورد شرق قطب شمال را رد کرد و حاکمیت گرینلند را به دانمارکی ها داد، تقویت شد. از سال 1979 به این سو، گرینلد به صورت نیمه خودمختار اداره می شود و رابطه آن با دانمارک با رابطه نوناووت با اتاوا تفاوت چندانی ندارد. 

طی چند دهه گذشته، دوستانه ترین جنگ بین دانمارک و کانادا در جزیره هانس در جریان بوده است. یعنی هر زمان نظامیان کانادایی یا دانمارکی در جزیره توقف می کردند، پرچم کشور رقیب را پاره کرده و پرچم خود را به اهتزاز در می آوردند. 

جهت مشاهده منبع این خبر اینجا کلیک کنید

 

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید