اخباراخبار کانادا

کانادا از ایران خواست در سقوط پرواز PS752 اوکراین، داوری الزام آور را بپذیرد

اتاوا- کانادا به منظور پاسخگو نمودن ایران به سرنگونی هواپیمای PS752  اوکراین در سال 2020، از ایران خواست تا تسلیم داوری الزام آور بشود. 

گروه بین المللی هماهنگی و واکنش برای قربانیان پرواز PS752، در بیانه مشترک مورخ 28 دسامبر 2022 آورده است: ما، وزیرانی به نمایندگی از کانادا، سوئد، اوکراین و بریتانیا، اقدمات ملموسی را انجام داده ایم تا اطمینان حاصل کنیم تلاش هایمان برای پاسخگو نمودن ایران به سرنگونی غیرقانونی پرواز 752 خطوط هوایی بین المللی اوکراین، به حل و فصل اختلافات منجر می شود. 

دولت فدرال تلاش هایش را پس از فاجعه سال 2020 که منجر به کشته شدن 176 نفر از جمله 55 شهروند کانادایی و 30 مقیم دائم شد، آغاز کرده است.

در ادامه بیانیه آمده است: گروه هماهنگی همچنان متعهد به پیگیری تلاش ‌ها برای پاسخ ‌گویی ایران به نقض مکرر تعهدات حقوقی بین‌المللی و معاهدات متعدد است. این اقدام بخشی از رویکرد گسترده ‌تر ما برای اطمینان از شفافیت، عدالت و پاسخگویی به قربانیان و خانواده‌هایشان می باشد. 

در روز 8 ژانویه 2020، پرواز خطوط هوایی اوکراین که از تهران عازم کیف بود، دقایقی پس از بلند شدن از فرودگاه تهران توسط موشک های سپاه پاسداران سرنگون شد. 

جمهوری اسلامی ابتدا در مورد علت فاجعه دروغ پردازی کرد، اما در نهایت اعتراف نمود که هواپیما را ساقط کرده است. 

گزارش هایی که پس از این واقعه منتشر شد، رژیم ایران را به دستکاری در دستگاه های الکترونیکی و شناسایی اشتباه بقایای برخی از مسافران کشته شده، متهم کرد. این گزارش ها همچنین مقامات ایرانی را به سرپوش گذاشتن سیستماتیک علت سقوط هواپیما متهم کرده اند. 

به اطلاع خوانندگان عزیز ایران جوان می رسانیم که این گزارش در حال توسعه بوده و جزئیات بیشتر متعاقبا ارائه خواهد شد. 

منبع خبــــــر

 

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید