مقالاتمقالات اقتصادی

کانادا آماده باش؛ رکود اقتصادی در راه است! 

تریستین هاپر با انتشار مقاله ای در نشنال پست به چشم انداز اقتصادی کانادا در سال جاری پرداخته است و می نویسد:  تقریبا همه کارشناسان در اینکه مشکلات حال حاضر اقتصادی کانادا به طور قطع بدتر خواهند شد، اتفاق نظر دارند. همه کارشناسان سیستم بانکی، انقباض اقتصادی را پیش بینی کرده اند و برخی می گویند این اتفاق هم اکنون در حال رخ دادن است. 

و این فقط دیدگاه کارشناسان نیست. نظرسنجی اخیر موسسه Leger  نشان داد 81 درصد از کانادایی ها معتقد به رکود اقتصادی هستند و 56 درصد به طور فعال برای روبرو شدن با آن آماده می شوند.

حتی نخست وزیر جاستین ترودو شیوه معمول خود برای نشان دادن اینکه همه چیز عالی است را کنار گذاشته است و در مصاحبه آخر سال با گلوبال نیوز، سال 2023 را سخت توصیف کرد. 

اما چه بحران های اقتصادی وحشتناکی در انتظار کانادا می باشد؟ 

 

ارزش املاک و مستغلات در حال سقوط است: 

املاک و مستغلات کانادا به دلیل عملکرد بسیار فراتر از معمول، مشهور است. اما با افزایش نرخ بهره توسط بانک مرکزی و سخت تر شدن دریافت وام و پرداخت اقساط، بر تمایل کانادایی ها در صرف میلیون ها دلار برای خرید ملک اثر گذاشته است. به طوری که ارزش املاک و مستغلات در بازارهایی مانند تورنتو رسما در حال سقوط است. 

البته، این بدان معنا نیست که املاک و مستغلات به زودی مقرون به صرفه می شوند. کانادا همچنان بیشترین کمبود مسکن را در میان کشورهای گروه هفت (G7) دارد. ضمن اینکه قوانین زونینگ شهری نیز تراکم سازی را غیر ممکن می کند. حداقل اینکه قیمت خانه به طرز مضحک و سرسام آوری غیرقابل هضم نخواهد بود. 

 

دیگر همه جا اعلامیه استخدام می کنیم را نخواهید دید :

رکود اقتصادی با بی کاری همراه است. بنابراین می توانیم انتظار اخراج و افزایش بیکاری را داشته باشیم. هرچند پیش بینی می شود که میزان آن کمتر از حد معمول باشد، آن هم به دلیل همزمانی رکود اقتصادی با کمبود بی سابقه نیروی کار. 

 

دولت این بار شما را نجات نخواهد داد :

رکود معمولا بهانه ‌ای عالی برای دولت‌ ها هستند که با بی ‌احتیاطی شروع به بذل و بخشش پول برای تحریک اقتصاد ضعیف نمایند.

حتی استیون هارپر در طول رکود بزرگ سال 2008 این تز را به اجرا گذاشت و از ایده هزینه های محرک دفاع کرد. اما هیچ یک از رکودهای قبلی درست پس از طولانی‌ ترین موج کسری بودجه، رخ نداد. حتی ولخرج‌ ترین دولت‌ ها (از جمله کانادا) شروع به درک این موضوع کرده ‌اند که ممکن است در طول پاندمی خود را بیش از حد در چاله بدهی حفر کرده باشند. ضمن اینکه تمام آن هزینه های اضافی به عنوان عامل و مقصر اصلی رسیدن تورم به بالاترین سطح، تلقی شده است. 

بنابراین حتی دولت ترودو نیز احتمالا این بار در برابر وسوسه ریختن نقدینگی محرک به جیب شهروندان مقاومت خواهد کرد. 

 

کریپتو عملا از بین رفته است :

بر کسی پوشیده نیست که ارزهای دیجیتال در ماه‌ های اخیر افت کرده‌ اند. حتی ارزهای دیجیتال قدیمی مانند بیت ‌کوین تا 70 درصد از ارزش خود را در عرض چند ماه از دست داده اند.

سرنوشت مشابهی برای توکن های غیرقابل تعویض  (NFT) مشاهده شده است؛ یک محصول مالی اینترنتی جدید که شما را تنها در ظاهر مالک چیزی می کند.

به نظر می رسد ارزهای دیجیتال و NFT (توکن یا رمز غیرقابل معاوضه) هر دو ذینفعان اصلی یک سناریوی منحصر به فرد بوده اند که در آن وام ارزان بود، نقدینگی وجود داشت و بسیاری از راه های معمول برای خرج کردن پول به دلیل محدودیت های کووید-19 بسته شده بود. این بهترین فرصت برای سرمایه گذارانی بود که چیزهای احمقانه را خریداری کردند. از خرید و فروش زمین مجازی.

کدام بخش ها بیشتر ضربه می خورند؟ بخش فناوری، احتمالا :

یک چیز مشخص است: بخش مشروبات الکلی و ماری جوانا همچنان رونق خواهد داشت. اما اگر بخشی وجود داشته باشد که به طور خاص با بحران روبرو شود، احتمالا بخش فناوری است. 

برای ماه‌ها، شرکت‌ها در سراسر حوزه فناوری اخراج‌های گسترده را اعلام کرده‌ اند. برای مثال اخیرا Salesforce   – یک شرکت آمریکایی با حضور گسترده در کانادا – برای 10 درصد از کارمندان برگه تعلیق صادر کرده است. 

اجاره بها به میزان باورنکردنی بالا خواهد ماند :

بر اساس پیش بینی های  RBC ، طی 12 ماه آینده تورم و افزایش نرخ بهره حدود 3000 دلار قدرت خرید خانوار کانادایی را کاهش می دهد، متاسفانه،  اجاره بها همچنان روند صعودی خواهد داشت. 

منبع خبــــــر

 

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید