مقالاتمقالات اجتماعی

کانادایی ها می توانند حقوق شهروندی را به فرزندان متولد خارج از کشور واگذار کنند! 

به قلم : شاکه آیوازیان – دولت فدرال لایحه جدیدی را به مجلس عوام ارائه کرد که به اتباع کانادا اجازه می دهد حقوق شهروندی را به فرزندان خود که در خارج از کشور متولد شده اند، منتقل کند. اقدامی که قطعا تعداد نامعلومی شهروند جدید را اضافه خواهد کرد. 

یادآور می شود که در سال 2009، استیون هارپر، نخست وزیر سابق، قانون را اصلاح کرد تا والدین کانادایی که فرزندشان در خارج از کشور به دنیا آمده بود، نتوانند تابعیت خود را منتقل کنند. به عبارتی فرزند تنها در صورتی شهروندی را به دست می آورد که در کانادا به دنیا آمده باشد. اما لایحه جدید برای اصلاح و تغییر قانون 2009 است.  

از قانون جدید  Bill C-71 چه می دانیم؟ 

اصلاحیه قانون به طور خودکار حقوق شهروندی را به فرزندان متولد شده از سال 2009 به این سو که تحت تاثیر ممنوعیت قرار گرفته بودند، اعطا می کند. البته به شرطی که والدین کانادایی فرزندان به دنیا آمده در خارج از کشور حداقل سه سال قبل از تولد یا فرزندخواندگی فرزند خود در کانادا اقامت کرده یا تابعیت کانادایی خود را دریافت کرده باشند. 

مارک میلر، وزیر مهاجرت، با اشاره به لایحه پیشنهادی گفت: ما کشوری هستیم که از حقوق بشر، برابری و تکریم همه مردم حمایت می کنیم. اما قانون مصوب دولت محافظه کار، حقوق کانادایی ها را نقض کرده است. 

جنی کوان، از حزب نیو دموکرات و منتقد وزارت مهاجرت کانادا، ضمن حمایت از لایحه پیشنهادی دولت لیبرال گفت پیامدهای قانون مصوب 2009 برای خانواده ها بسیار سنگین بود. 

لازم به ذکر است که سال گذشته، دادگاه عالی انتاریو تا 19 جون به اتاوا فرصت داد که اصلاحیه قانون را تدوین و پیشنهاد کند. 

اما هدف دولت لیبرال از ارائه لایحه اصلاحی چیست؟

طبق گزارش دولت فدرال، نرخ شهروندی در میان مهاجران جدید به طور قابل توجهی کاهش یافته است و از 75.4 درصد در سال 1996 به 45.7 درصد در سال 2021 رسید که نشان دهنده کاهش 29.7 درصدی است. حدود 40 درصد از این کاهش ناشی از محدودیت های دوران پاندمی کووید-19 است. کاهش نرخ شهروندی در میان مهاجران با سطح تحصیلات پایین تر، درآمد خانواده پایین تر و مهارت های زبانی پایین تر و همچنین در میان مهاجران اخیر از شرق آسیا، آسیای جنوب شرقی و غرب آسیا بیشتر از همتایان آنها از ایالات متحده، اروپای غربی و اروپای جنوبی بود. 

برخی از کاهش از سال 2016 تا 2021 در نرخ شهروندی در میان مهاجران اخیر احتمالا ناشی از وقفه های کاری مربوط به همه گیری COVID-19 بوده  که روند پردازش و تایید درخواست های شهروندی را کند کرد.

کسب تابعیت کانادا می تواند به چند طریق انجام شود. برخی خوش اقبال بوده و در کانادا به دنیا آمده اند. دیگران تازه واردینی هستند که کانادا را برای زندگی انتخاب کرده اند و شهروندی خود را به دست می آورند. همچنین تابعیت بر مبنای اصل و نسب وجود دارد که شامل افرادی است که در خارج از کشور – از والدین کانادایی – به دنیا آمده اند.

طبق قانون جدید، کودکانی که در خارج از کشور از یک شهروند کانادایی متولد شده اند، از بدو تولد شهروند کانادا محسوب می شوند، البته در صورتی که والدین آنها بتوانند ثابت کنند ارتباط قابل توجهی با کانادا دارند.

کسب تابعیت می تواند برای مهاجران و کشورهای پذیرنده مزایایی به همراه داشته باشد. به عنوان مثال، اخذ تابعیت به مهاجران حق رای می دهد و به آنها اجازه می دهد تا نفوذ سیاسی داشته باشند. علاوه بر این، می تواند فرصت های اقتصادی مهاجران را افزایش دهد. کسب شهروندی همچنین نشان دهنده تعهد مهاجران به کشور پذیرنده و تمایل آنها به پایبندی به ارزش های مشترک و قوانین جامعه جدید خود است.

 

منبع خبــــــر

 

 


نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock را متوقف کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید