اخباراخبار کانادا

کانادایی ها امسال چه می خواهند؟ فرصتی برای ساقط کردن دولت ترودو

کانادایی ها تنها 15 ماه پس از برگزاری بیهوده ترین انتخابات تاریخ، ظاهرا مایل به برگزاری انتخاباتی دیگر هستند. طبق نظرسنجی موسسه Ipsos حدود نیمی (49 درصد) از کانادایی ها خواهان برگزاری انتخابات فدرال در سال 2023 هستند. علاوه بر این، 54 درصد مایلند جاستین ترودو به عنوان رهبر لیبرال در این انتخابات حضور نداشته باشد. 

در شرایط فعلی، انتخابات بالقوه محافظه کاران را به قدرت می رساند. حزب محافظه کار از زمان انتصاب پیر پویلیور به سمت رهبر، در نظرسنجی ها برتری محدود اما ثابتی نسبت به لیبرال ها داشته است.  

نظرسنجی Nanos که آن نیز 23 دسامبر منتشر شد نشان داد که محافظه کاران از حمایت 35 درصدی و لیبرال ها از حمایت 29 درصدی برخوردار هستند. ضمن اینکه حمایت از محافظه کاران نزد قشر جوان در حال افزایش است. نظرسنجی دسامبر موسسه Mainstreet نشان داد که 47 درصد از کانادایی های 18 تا 34 ساله قصد دارند به محافظه کاران تحت رهبری پویلیور رای بدهند. در مقابل 27 درصد به لیبرال ها و 19 درصد به نیو دموکرات ها رای می دهند. 

ترودو قصدی برای برگزاری انتخابات قبل از سال 2025، ندارد. هرچند یک دولت اقلیت می تواند در هر زمان توسط  اپوزیسیون متحد منحل شود، اما ترودو به لطف توافق با نیو دموکرات ها در قدرت باقی مانده است. در حالی که جاگمیت سینگ، رهبر حزب نیو دموکرات اعلام کرده بود قصد دارد این توافق را تا سال 2025 حفظ کند، اما اختلافاتی بین این حزب و دولت ترود بر سر بودجه مراقبت های بهداشتی بوجود آمده که ممکن است به قطع حمایت آنها از دولت لیبرال منجر شود. 

نتایج نشان دهنده خشم فزاینده کانادایی ها از دولت ترودو است. به گزارش مؤسسه انگوس رید، محبوبیت ترودو در دو سال گذشته تنها 40 درصد بوده است.

منبع خبــــــر

 

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید