اخباراخبار کانادا

کارمند سابق هایدرو– کبک به جاسوسی اقتصادی به نفع چین متهم شد

کبک- یوشنگ وانگ 35 ساله، با حضور در دادگاه از طریق ویدیو- کنفرانس، رسما تفهیم اتهام شد. اتهامات او شامل به دست آوردن اسرار تجاری به نفع چین می باشد.  وانگ، ساکن Candiac، کبک اولین فرد در کانادا می باشد که تحت قانون امنیت اطلاعات به جاسوسی اقتصادی متهم شده است. وانگ همچنین به استفاده بدون مجوز از کامپیوتر، به دست آوردن اسرار تجاری با فریب و دروغ و خیانت در امانت متهم شده است. 

دادستان مارک سیگانا، با استدلال به ریسک فرار متهم از کشور، با آزادی به قید ضمانت نامبرده مخالفت است. 

بر اساس دادخواست ارائه شده، وانگ تخلفات را در فاصله 1 ژانویه 2018 و 22 آگوست 2022 و هنگام کار در شرکت برق استانی مرتکب شده است. مجازات سه مورد از چهار اتهام، هر کدام 10 سال حبس و مجازات خیانت در امانت حداکثر 5 سال زندان می باشد. 

RCMP می گوید وانگ تحقیقاتی را برای مراکز تحقیقاتی چین و یک دانشگاه چینی انجام داده و برای ثبت نتایج نزد مراکز چینی و نه هایدرو-کبک اقدام کرده بود. او همچنین متهم است که بدون رضایت کارفرمای خود از داده ها استفاده کرده و به مالکیت معنوی هایدرو-کبک آسیب رسانده است. پلیس سلطنتی کانادا در ماه آگوست، پس از دریافت شکایت از Hydro-Quebec تحقیقات خود را آغاز کرد. 

وانگ که دانش محدودی از زبان انگلیسی دارد و فرانسه صحبت نمی کند، با کمک مترجم زبان ماندارین از چند و چون جلسه دادگاه آگاه شد. 

وسلی وارک، کارشناس امنیت ملی می گوید پرونده وانگ اولین پرونده جاسوسی اقتصادی در کشور نیست، اما اولین موردی است که بر اساس قانون امنیت اطلاعات 21 ساله به وارد شدن اتهامات رسمی منجر شده است.  وارک گفت تعریف اسرار تجاری بسیار گسترده بوده و اثبات سرقت آن در دادگاه دشوار است. اتهامات وارد شده نشان می دهد که بسیاری از فعالیت های جاسوسی در کانادا خارج از دولت و در بخش خصوصی انجام می شود؛ گری مارتین، وکیل وانگ، اتهامات وارد شده به موکلش را بی سابقه خواند.

منبع خبــــــر

 

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید